بمبگذاران انتحاری شهر بعقوبه را هدف قرار دادند

سربازان ارتش عراق
Image caption نزدیک به یک میلیون نفر از ارتش و پلیس عراق در حالت آماده باش قرار دادند و تمام مرخصی ها لغو شده است

سه انفجار انتحاری درشهر بعقوبه عراق منجر به کشته شدن بیش از سی نفر و زخمی شدن دهها نفر شده است.

بمبگذاری های انتحاری در بعقوبه، در شصت کیلومتری شمال بغداد، در آستانه انتخابات پارلمانی روز یکشنبه صورت گرفته است.

این دومین انتخابات پارلمانی در عراق پس از سرنگونی صدام حسین در سال 2003 است.

گزارش ها حاکی از آن است که سی و یک نفر در این انفجارها کشته و نزدیک به پنجاه نفر زخمی شده اند. این مرگبارترین حمله در عراق طی یک ماه گذشته به شمار می رود.

یکی از بمبگذارها، خودروی خود را در برابر ساختمانی که ادارات دولتی را در خود جای داده، منفجر کرد. بمب دوم در یک جاده پر رفت و آمد منفجر شد و بمبگذار سوم، بمب خود را در بیمارستانی که مجروحان دو بمبگذاری را به آنجا منتقل کرده بودند، منفجر کرد.

این بمبگذاری ها در حالی روی می دهد که تدابیر امنیتی در سراسر عراق تشدید شده و برای مقابله با چنین بمبگذاری هایی، ارتش عراق نیروهای ویژه به نقاط مختلف اعزام کرده است.

یک مقام وزارت دفاع عراق گفته است که نزدیک به یک میلیون نفر از نفرات ارتش و پلیس عراق در حالت آماده باش به سر می برند و تمام مرخصی ها لغو شده است. هدف از این آماده باش، جلوگیری از بروز حملاتی از این دست است.

مقام های عراق می گویند طی ماه گذشته توانسته اند مانع از انجام نزدیک به ده حمله انتحاری شوند.

گابریل گیتهاوس، خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید شهر بعقوبه در عراق تا کنون صحنه درگیری میان پیکارجویان اسلامگرا و سربازان عراقی بوده است.

شاخه عراقی القاعده انتخابات ر عراق را یک جنایت سیاسی خوانده و گفته است هر کاری برای ممانعت از برپایی این انتخابات انجام خواهد داد.

خبرنگار بی بی سی می گوید انتخابات روز یکشنبه، هفت مارس رویدادی مهم محسوب می شود.

آمریکا خواهان آن است تا حضور نظامی خود را در این کشور کاهش دهد. قرار است تعداد نیروهای آمریکایی از یکصد هزار نفر به پنجاه هزار نفر تا پایان اوت امسال برسد.

افزایش چشمگیر خشونت ها در عراق می تواند در جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی تاثیر بگذارد

مطالب مرتبط