اسرائیل از تصمیم اتحادیه عرب برای مذاکرات غیر مستقیم استقبال کرد

Image caption محمود عباس می گوید تصمیم اتحادیه عرب را می پذیرد

اتحادیه عرب موافقت کرده است از پیشنهاد آمریکا برای از سر گیری گفتگوهای غیرمستقیم صلح میان اسرائیل و فلسطینیان حمایت کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از موافقت اتحادیه عرب استقبال کرده است.

آمریکا پیشنهاد کرده است اسرائیل و فلسطینیان با برگزاری گفتگوهای غیرمستقیم بن بست در مذاکرات را پایان دهند. از یک سال پیش که اسرائیل به نوار غزه حمله نظامی کرد، مذاکرات صلح متوقف شد و تلاش ها برای از سر گیری آن با شکست مواجه شده است.

فلسطینیان تاکید دارند اسرائیل ساخت کلیه شهرک های یهودی نشین را متوقف کند؛ اما اسرائیل فقط حاضر شده است شهرک سازی را موقتا در کرانه غربی متوقف کند.

محدودیت زمانی

وزرای امور خارجه کشورهای عرب در جریان نشست خود در قاهره، پایتخت مصر، گفتند از سر گیری مذاکرات باید مشمول محدودیت زمانی باشد. آنها روز چهارشنبه (3 مارس)، گفتند مذاکرات جدید باید تا چهار ماه دیگر تمام شده باشد.

وزرای امور خارجه کشورهای عرب گفته اند که اگر محدودیت زمانی برای انجام گفتگوها در نظر گرفته نشود ممکن است بار دیگر به بن بست کشیده شود.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفت تصمیم اتحادیه عرب و اصول مذاکرات غیرمستقیم را می پذیرد.

اکنون نیاز است سازمان آزادیبخش فلسطین، ساف، با پیشنهاد آمریکایی ها موافقت کند تا مذاکرات از سر گرفته شود.

قرار است ساف در یکی دو روز آینده تشکیل جلسه دهد.

مارک رگف، یکی از سخنگویان نخست وزیر اسرائیل امروز گفت: "مدتی است که آقای نتانیاهو خواستار از سر گیری گفتگوهای صلح بوده است و ما امیدواریم این مذاکرات جلو رود."

مذاکرات صلح با حمله نظامی اسرائیل به نوار غزه در ماه دسامبر 2008 متوقف شد.

فلسطینی ها و گروه های حقوق بشر می گویند در جریان این تهاجم بیش از ۱۴۰۰ نفر در غزه کشته شدند اما اسرائیل آمار کشته ها را ۱۱۶۶ نفر اعلام کرده است.

سه شهروند غیرنظامی اسرائیل و ۱۰ سرباز این کشور نیز در این جنگ کشته شدند.

در یک سال گذشته سناتور سابق جورج میچل، به عنوان نماینده آمریکا در گفتگوهای صلح، بارها به منطقه سفر کرده و از جمله تلاش داشته است دو طرف فلسطینی و اسرائیلی را توجیه کند پیشنهاد کشورش را برای از سرگیری گفتگوهای غیرمستقیم بپذیرند.

مطالب مرتبط