حزب دموکرات تاجیکستان خواستار بازشماری ‌آرای انتخابات شد

مسعود صابرف
Image caption آقای صابرف گفت، که بیشتر در شمارش ‌آرا تقلّب صورت گرفته است

حزب دموکرات تاجیکستان به رهبری مسعود صابرف ضمن ابراز نارضایتی از نتایج اعلامشده انتخابات پارلمانی و مجالس محلی در این کشور خواستار بازشماری آرای عمومی شده است.

آقای صابرف در این باره روز چهارشنبه 3 مارس در یک نشست مطبوعاتی خبر داد.

وی در بیانیه ای که یک روز قبل صادر شده، از میرزعلی بالتویف، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان، خواسته است، که نتایج رأیدهی را لغو کند و آرای عمومی از نو شمرده شود.

در این بیانیه از جمله آمده است: "تحلیل و مشاهده‌های جریان انتخابات دلیل قاطعانه آن است، که حزب دموکرات تاجیکستان رأی بمراتیب زیاد مردم را صاحب شده است. از این خاطر و خاصّا از نگاه احترام به رأی مردم، که حزب دموکرات تاجیکستان را جوابگوی منفعتهای خویش دانسته‌اند، طلب می‌نمایم: نتیجه‌های رسماً اعلامشده رأیدهی بیکار گردیده، بررسی نوبتی آنها با رعایت صرف معیارهای قانونیت صورت بگیرد."

به اعتقاد رهبر حزب دموکرات، بیشتر تقلّبات و تخلفات انتخاباتی در جریان شمارش آرای عمومی صورت گرفته و به همین دلیل وی خواستار بازشماری ‌آرا شده است، زیرا کمیسیون "امکان برگزاری دوباره انتخابات را ندارد."

انتخابات نظارتی

گذشته از این، آقای صابرف پیشنهاد می‌کند، که در حوزه‌های جداگانه باید انتخاباتهای نظارتی با شامل ساختن نمایندگان همه احزاب سیاسی در کمیسیونهای انتخاباتی برگزار شوند، تا این انتخاباتها "بتوانند نفوذ و جایگاه واقعی احزاب را" مشخّص کنند.

وی در صحبت با بی بی سی در این باره گفت: "مثلا پنج حوزه یا قطعه انتخاباتی را بگیرند و در این قطعه‌ها بدون تبلیغات انتخابات نظارتی را از نو گذرانند، زیرا تبلیغات پیشکی انجام شده بود و فرصت طولانی نگذشته است که از خاطر مردم فراموش شده باشد. مثلاً، در کوهستان بدخشان، در منطقه وخش، در منطقه کولاب، در سغد و در شهر دوشنبه. و از آن نتیجه‌گیری کنند و موقعهای حزبها را از نو بازنگری نمایند."

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان روز دوشنبه اعلام کرد، که حزب دموکرات به رهبری مسعود صابرف کمتر از یک درصد آرای عمومی را به دست آورده است. این حزب در انتخابات پارلمانی از طریق فهرست حزبی دو نفر را نامزد کرده بود.

به گفته رهبر حزب دموکرات، همچنین از تعداد 20 نامزد که این حزب به مجالس شهری و ولایتی و محلی تاجیکستان پیشنهاد کرده بود، هیچ یکی پیروز‌اعلام نشده‌اند.

آقای صابرف در این امر مسئولان کمیسیونهای رأیگیری را مقصّر می‌داند: "یگان نامزد ما نگذشت، به خاطر این که همه نامزدها (در واقع) گذشته بودند، ولی حکومتهای ناحیه‌ها در مورد شمردن آوازها (رأیها) مانعه‌ها ایجاد کردند."

وی همچنین گفت: "همه تقلّبکاریها را در شمردن آوازها کردند و در این کار تا درجه‌ای سراسیمه شدند، که حتّی در شماریدن هم به اشتباههای زیادی راه دادند، یعنی برابری و توازون در بعضی موارد دیده نمی‌شد."

انتقاد از مقامات محلی

در پاسخ به این سؤال، که آیا ناظران حزب دموکرات هیچ موارد تقلّب و تناقض را در جریان رأیگیری مشاهده و یا ثبت کرده‌اند، آقای صابرف گفت، که تعداد ناظران از حزب او در مراکز رأیگیری در سراسر تاجیکستان چندان زیاد نبوده است.

به گفته وی، از حزب دموکرات در مناطق مختلف تاجیکستان بیش از 200 ناظر انتخاباتی شرکت کرده‌اند، که بیش از 70 نفر آنها در ناحیه وحدت فعالیت داشتند.

آقای صابرف در باره محدودیّت شمار ناظران از حزب او گفت: "ما شمار ناظران را محدود کردیم، به این خاطر که رئیس جمهور، جناب امامعلی رحمان، ضمانت برگزاری انتخابات شفّاف را داده بود و ما کاملاً باور کردیم که انتخابات مثلاً همان طور که رئیس جمهور می‌خواهد، همان گونه می‌گذرد. ولی متأسفانه، این طور نشد."

وی افزود: "برای همین، ما طبق اظهارات رئیس جمهور ضرور نشماریدیم، که تعداد ناظران زیاد باشد و مردم را به انتخابات سفربر نکردیم."

مسعود صابرف همچنین از موارد مداخله و فشار مقامات دولتی در جریان انتخابات، بویژه در ناحیه وحدت، خبر داد و گفت، که ناظران حزب دموکرات در این جا همواره با موانعی دچار شده‌اند، که به اعتقاد وی، مقامات این ناحیه ایجاد کرده بودند.

وی مقامات ناحیه وحدت را همچنین به توهین و تحقیر اعضای خانواده خود متّهم کرد و گفت، که از عملکرد آنها "حتما" به دادگاه شکایت خواهد برد.

حزب دموکرات تاجیکستان به رهبری مسعود صابرف که از سوی وزارت عدلیه به رسمیت شناخته شده و در انتخاتخابات در کنار هفت حزب دیگر رسمی شرکت داشت، تنها حزب سیاسی نیست، که نسبت به نتایج اعلامشده انتخابات ابراز نارضایتی می‌کند.

پیشتر رهبران احزاب نهضت اسلامی، سوسیال-دموکرات و کمونیست هم از فرایند نتیجه‌گیری از انتخابات بشدّت انتقاد کرده و گفته‌اند، که به نتایج اعلامشده باور ندارند.

هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که انتخابات تاجیکستان "با وجود برخی پیشرفتها، با موازین بین‌المللی اصلاً سازگار نبود."

مطالب مرتبط