به روز شده:  15:47 گرينويچ - پنج شنبه 04 مارس 2010 - 13 اسفند 1388

رای دهی پیش از موعد نظامیان در انتخابات عراق

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بیش از نیم میلیون نفر از نیروهای نظامی، امنیتی و پلیس عراق و همچنین زندانیان و بیماران بستری روز پنجشنبه و زودتر از دیگر رای دهندگان، رای خود را در صندوق ریختند.

هدف از این رای گیری زودتر از موعد نظامیان بویژه این است تا این نظامیان بتوانند تمام توان خود را معطوف حفظ امنیت در روز اصلی رای گیری ها (یکشنبه، 7 مارس)، کنند.

تدابیر امنیتی که در عراق به اجرا درآمده، شدید است با این همه روز پنجشنبه در بغداد در چند بمبگذاری مرگ آور انجام گرفته که در اثر انفجار آنها دست کم 12 نفر کشته و بسیاری دیگر مجروح شده اند.

به نظر می رسد که هدف از دو بمبگذاری انتحاری و انفجاری که در کنار جاده رخ داده، کشتن رای دهندگان از نیروهای ارتش و پلیس عراق بوده است.

گابریل گیتهاوس، گزارشگر بی بی سی در بغداد، می گوید در حالی که آمریکا آماده می شود تا طی ماه های آتی نیمی از نیروهایش را از عراق خارج کند، انتخابات عراق آزمایشی مهم برای محک زدن میزان ثبات در این کشور است.

آمریکا درصدد است تا پایان سال 2011 همه نیروهای خود را از عراق خارج کند و افزایش چشمگیر خشونت ها در عراق می تواند در جدول زمانی خروج این نیروها تاثیر منفی بگذارد.

حدود 20 میلیون عراقی واجد شرایط شرکت در انتخابات پارلمانی هستند. بالغ بر شش هزار نفر نیز نامزد انتخاباتی هستند.

مسئولان امنیتی عراق از امروز محدودیت هایی را در مورد سفر در سراسر این کشور به اجرا درآورده اند.

آنها همچنین مرخصی همه نیروهای امنیتی را لغو کرده اند.

روز یکشنبه، فقط در بغداد 200 هزار پرسنل امنیتی به حال آماده باش خواهند بود.

اما علیرغم تشدید تدابیر امنیتی نه تنها امروز در بغداد انفجار رخ داد بلکه روز گذشته (چهارشنبه، 3 مارس)، نیز سه انفجار انتحاری درشهر بعقوبه، در شصت کیلومتری شمال بغداد، منجر به کشته شدن بیش از سی نفر و زخمی شدن دهها نفر شد.

به گفته گزارشگر بی بی سی در بغداد شهر بعقوبه در عراق تا کنون صحنه درگیری میان پیکارجویان اسلامگرا و سربازان عراقی بوده است.

البته مقام های عراق می گویند طی ماه های گذشته توانسته اند مانع از انجام نزدیک به 10 حمله انتحاری شوند.

شاخه عراقی شبکه القاعده، انتخابات در عراق را یک جنایت سیاسی خوانده و گفته است به هر اقدامی برای ممانعت از برپایی این انتخابات دست خواهد زد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.