سفیر ترکیه در آمریکا به آنکارا فراخوانده می شود

کنگره آمریکا
Image caption هیاتی از مجلس ترکیه به آمریکا سفر کرده تا از همتایان خود در کنگره بخواهند به قطعنامه "نسل کشی ارامنه" رای ندهند

ترکیه می گوید سفیر خود را در واشنگتن برای پاره ای از مذاکرات به آنکارا فراخوانده است.

این اقدام در اعتراض به اقدام کنگره آمریکا در به رسمیت شناختن "نسل کشی" ارامنه به وسیله حکومت عثمانی در زمان جنگ جهانی اول صورت می گیرد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه پیش نویس قطعنامه ای را تصویب کرد که کشتار ارامنه در سال 1915 را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت می شناسد.

این قطعنامه که الزام آور نیست، باید در صحن مجلس نمایندگان به تصویب برسد.

دولت آمریکا از کنگره این کشور خواسته بود از تصویب این قطعنامه خودداری کند.

کاخ سفید اعلام کرده بود که هیلاری کلینتون از رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خواسته است از به رای گذاشتن این قطعنامه خودداری کند، زیرا می تواند بر گفتگوهای میان ترکیه و ارمنستان تاثیر منفی بگذارد.

ترکیه که از متحدان نزدیک آمریکا در جهان اسلام و اعضای ناتو است، با تصویب این قطعنامه مخالف است.

آنکارا پیش تر به واشنگتن هشدار داده بود که تصویب چنین قطعنامه ای بر روابط دو جانبه تاثیر خواهد گذاشت.

کنگره آمریکا سه سال پیش نیز مشغول تصویب قطعنامه مشابهی بود که به علت مخالفت دولت جورج بوش، این کار متوقف شد.

باراک اوباما در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود در صورت راهیابی به کاخ سفید در جهت شناسایی کشتار ارامنه به عنوان نسل کشی اقدام کند.

روابط با اهمیت

به رغم مخالفت کاخ سفید، هاوارد برمن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از همکاران خود خواست به قطعنامه محکومیت قتل عام ارامنه رای دهند.

آقای برمن روز پنجشنبه گفت: " بر این باورم که ترکیه برای روابطش با آمریکا به همان اندازه ای ارزش قائل است که ما برای روابطمان با این کشور."

به گفته او، مقام های ترکیه روابط با آمریکا را آن قدر مهم می دانند که نمی گذارند تصویب یک قطعنامه غیرالزام آور بر آن تاثبر منفی بگذارد.

هیاتی از نمایندگان مجلس ترکیه به واشنگتن سفر کرده است تا از همتایان آمریکایی خود بخواهد از تصویب این قطعنامه خودداری کنند.

جاناتان هید، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید احساسات ملی گرایانه در ترکیه بر سر این موضوع افزایش یافته و احتمال آسیب دیدن روند گفتگوهای این کشور با ارمنستان وجود دارد.

ترکیه و ارمنستان سال گذشته با امضای یک قرارداد تاریخی با برقراری روابط پس از یک قرن خصومت موافقت کردند.

ارمنستان از ترکیه خواسته کشتار اقلیت ارمنی به وسیله حکومت عثمانی را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسد ولی دولت های مختلف در آنکارا همواره با این موضوع مخالفت کرده اند.

حکومت عثمانی در جریان جنگ جهانی اول اقلیت ارمنی را به زور به شرق آناتولی کوچ داد و در جریان این جابجایی صدها هزارتن به وسیله نظامیان یا در اثر گرسنگی و بیماری جان باختند.

بیشتر از بیست کشور این رخداد را به عنوان نسل کشی به رسمیت شناخته اند.

ترکیه بدرفتاری حکومت عثمانی با اقلیت مسیحی ارمنی این کشور را قبول دارد و می گوید این رخداد به جنگ مربوط است و هیچ اقدام از پیش برنامه ریزی شده ای برای قتل عام ارامنه صورت نگرفته است.

مطالب مرتبط