هشدار ترکیه در مورد قطعنامه کمیته کنگره آمریکا

عبدالله گل و باراک اوباما_آرشیو
Image caption عبدالله گل می گوید تحول جدید می تواند در روابط ترکیه با دولت باراک اوباما تاثیر منفی بگذارد

دولت ترکیه به قطعنامه کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا که در آن "نسل کشی ارامنه" توسط حکومت ترکیه عثمانی در سال ۱۹۱۵ پذیرفته شده، واکنش خشم آلودی نشان داده و هشدار داده است که این موضوع می تواند به روابط این کشور و آمریکا و نیز تلاش برای بهبود روابط ترکیه با ارمنستان لطمه بزند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت که کشور او متهم به ارتکاب جنایتی شده که مرتکب نشده است.

عبدلله گل، رئیس جمهوری ترکیه نیز تصویب این قطعنامه را "بی عدالتی در مورد تاریخ" و ناشی از ملاحظات سیاسی دانسته است.

عبدالله گل گفت ترکیه مسئول نتایج منفی احتمالی اقدام کنگره آمریکا نخواهد بود.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت که ترکیه مصمم است به تلاش های خود برای بهبود روابط با ارمنستان ادامه دهد، ولی اکنون تصویب یک موافقت نامه صلح با ارمنستان توسط پارلمان ترکیه، به مخاطره افتاده است.

دولت آمریکا از کنگره این کشور خواسته بود از تصویب این قطعنامه خودداری کند.

کاخ سفید اعلام کرده بود که هیلاری کلینتون از رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خواسته است از به رای گذاشتن این قطعنامه خودداری کند، زیرا می تواند بر گفت و گوهای میان ترکیه و ارمنستان تاثیر منفی بگذارد.

کنگره آمریکا سه سال پیش نیز مشغول تصویب قطعنامه مشابهی بود، اما این کار به علت مخالفت دولت جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا متوقف شد.

باراک اوباما در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت راهیابی به کاخ سفید در جهت شناسایی کشتار ارامنه به عنوان نسل کشی، اقدام کند.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که احساسات ملی گرایانه در ترکیه بر سر این موضوع افزایش یافته و احتمال آسیب دیدن روند گفت و گوهای این کشور با ارمنستان وجود دارد.

ترکیه و ارمنستان در سال ۲۰۰۹، با امضای یک قرارداد تاریخی، با برقراری روابط پس از یک قرن خصومت موافقت کردند.

ارمنستان از ترکیه خواسته است که کشتار اقلیت ارمنی به وسیله حکومت عثمانی را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت بشناسد، ولی دولت های مختلف ترکیه همواره با این موضوع مخالفت کرده اند.

حکومت عثمانی در جریان جنگ جهانی اول اقلیت ارمنی را به زور به شرق آناتولی کوچ داد و در جریان این جا به جایی صدها هزارتن به وسیله نظامیان یا در اثر گرسنگی و بیماری جان باختند.

تاکنون بیشتر از بیست کشور این رخداد را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت شناخته اند.

ترکیه بدرفتاری حکومت عثمانی با اقلیت مسیحی ارمنی این کشور را قبول دارد، اما می گوید که این رخداد به جنگ مربوط است و هیچ اقدام از پیش برنامه ریزی شده ای برای قتل عام ارامنه صورت نگرفته بود.

مطالب مرتبط