سرایت تب انتخابات عراق به سوریه

نوری المالکی
Image caption "نخست وزیر عراق در میان پناهندگان عراقی در سوریه طرفداران زیادی ندارد"

قرار است هزاران نفر از پناهندگان عراقی رای خود را در انتخابات پیش رو به صندوق بریزند.

بزرگترین جمعیت پناهندگان عراقی در سوریه به سر می برند؛ کشوری که خانه صدها هزار عراقی است. بسیاری از عراقی های پناهنده به سوریه با دولت نوری المالکی، نخست وزیر عراق مخالفند.

تب انتخابات عراق به سوریه هم کشیده شده است. پوسترهای تبلیغاتی انتخابات در جای جای دمشق به چشم می خورد و سیاستمداران عراق در سوریه راهپیمایی هایی را برای تشویق مردم به رای دادن برگزار کرده اند.

سیاستمداران تخمین می زنند که آرای پناهندگان در سوریه به تنهایی سرنوشت حد اکثر 10 کرسی از 325 مجلس این کشور را رقم می زند.

در چنین رقابت تنگاتنگی، این رقم می تواند تفاوت بزرگی در ساختار مجلسی که قراراست نخست وزیر آینده عراق را منصوب کند، ایجاد کند.

مخالفان نوری المالکی، نخست وزیر فعلی عراق در سوریه، در این انتخابات به امید جمع آوری آراء علیه آقای المالکی، فعالیت های زیادی انجام می دهند.

نوری المالکی در سوریه طرفداران زیادی ندارد. پناهندگان، او را به خاطر نادیده گرفتن مشکلاتشان، عدم تامین امنیت بازگشت آنها به عراق و دامن زدن به اختلافات فرقه ای ، سرزنش می کنند.

تعداد زیادی ازعراقی هایی که در سوریه زندگی می کنند اعضای پیشین حزب بعث و سنی هستند و معتقدند که بازگشت به عراق تا زمانی که این کشور تحت رهبری یک نخست وزیر شیعه مذهب است برایشان بسیار خطرناک است.

بر اساس آمار تخمینی سازمان ملل، هر ماه دو هزار و پانصد عراقی از این کشور به سوریه می روند .

بسیاری از این افراد به طور کلی نسبت به اوضاع سیاسی عراق سرخورده هستند و امید خود را از دست داده اند اما کسانی هم هستند که به این انتخابات به عنوان فرصتی برای ایجاد تغییر نگاه می کنند.

مطالب مرتبط