مخالفت دولت اوباما با تصویب قطعنامه 'نسل کشی' ارامنه

کمیته روابط خارجی
Image caption هاورد برمان، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواهان تصویب این قعطنامه است

مقام های آمریکایی بعید می دانند که قطعنامه "نسل کشی" ارامنه توسط ترکان عثمانی، برای رای گیری به صحن مجلس نمایندگان فرستاده شود.

این قعطنامه "نسل کشی و پاکسازی قومی ارامنه" توسط حکومت ترکیه عثمانی در سال ۱۹۱۵ میلادی را پذیرفته، و تصویب آن در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، واکنش شدید ترکیه را در پی داشته است.

این قعطنامه غیر لازم الاجرا از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می خواهد که اطمینان حاصل کند، "سیاست خارجی ایالات متحده مبین درک و حساسیت مناسب در برابر موضوعات مربوط به حقوق بشر، پاکسازی قومی و نسل کشی هایی که در آمریکا از نسل کشی ارامنه مستند شده است، باشد."

دولت ترکیه که وقوع نسل کشی و کشتار برنامه ریزی شده صده ها هزار ارمنی در زمان تجزیه امپراطوری عثمانی را رد می کند، تلاش زیادی کرد که از تصویب ابتدایی این پیش نویس در کمیته مجلس نمایندگان جلوگیری کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، هم روز جمعه (۵ مارس) گفت: "دولت اوباما با این قعطنامه که با اختلاف یک رای در کمیته تصویب شد بطور جدی مخالفت است و به شدت تلاش خواهد کرد که به صحن مجلس نمایندگان فرستاده نشود."

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواسته ناشناس باقی بماند، گفته است که دولت اوباما و رهبران دموکرات مجلس نمایندگان درباره به رای گذاشته نشدن قطعنامه مذکور، "تفاهم" دارند.

ترکیه در حال حاضر عضو غیردائم شواری امنیت است و آمریکا برای جلب حمایت ترکیه از تحریم های بین المللی علیه ایران و نیز ادامه پشتیبانی ترکیه از برنامه آمریکا برای برقراری ثبات در افغانستان و عراق تلاش می کند.

هاورد برمان، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که نماینده ایالت کالیفرنیاست، نظر دولت اوباما در اینباره را نادیده گرفت و روز پنج شنبه پیش نویس این قعطنامه را در کمیته اش به رای گذاشت و تصویب کرد.

Image caption آمریکایی های ارمنی تبار برای تصویب این قعطنامه تلاش می کنند

اما استانلی هویر، رهبر اکثریت دموکرات و نانسی پلوسی، رئیس دموکرات این مجلس تعیین خواهند کرد که آیا این قطعنامه برای رای گیری به صحن مجلس فرستاده شود یا خیر.

دولت ترکیه هشدار داده است که این موضوع می تواند به روابطش با آمریکا و نیز تلاش برای بهبود روابط ترکیه با ارمنستان لطمه بزند.

مجلس نمایندگان آمریکا در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز پیش نویس قطعنامه مشابهی را تصویب کرد، اما در پی مخالفت دولت جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین، آن پیش نویس کنار گذاشته شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت راهیابی به کاخ سفید در جهت شناسایی کشتار ارامنه به عنوان نسل کشی، اقدام کند.

واکنش ها

گروه های ارمنی در آمریکا از جمله مجمع ارامنه آمریکا از تصویب ابتدایی قطعنامه در یک کمیته مهم مجلس نمایندگان استقبال کرده اند.

اما عبدلله گل، رئیس جمهوری ترکیه، تصویب این قطعنامه را "بی عدالتی در مورد تاریخ" و ناشی از ملاحظات سیاسی دانسته است.

عبدالله گل گفت ترکیه مسئول نتایج منفی احتمالی اقدام کنگره آمریکا نخواهد بود.

احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت که ترکیه مصمم است به تلاش های خود برای بهبود روابط با ارمنستان ادامه دهد، ولی اکنون تصویب یک موافقت نامه صلح با ارمنستان توسط پارلمان ترکیه، به مخاطره افتاده است.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که احساسات ملی گرایانه در ترکیه بر سر این موضوع افزایش یافته و احتمال آسیب دیدن روند گفت و گوهای این کشور با ارمنستان وجود دارد.

ترکیه و ارمنستان در سال ۲۰۰۹ میلادی با امضای یک قرارداد تاریخی، با برقراری روابط پس از یک قرن خصومت موافقت کردند.

ارمنستان از ترکیه خواسته است که کشتار اقلیت ارمنی به وسیله حکومت عثمانی را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت بشناسد، ولی دولت های مختلف ترکیه همواره با این موضوع مخالفت کرده اند.

حکومت عثمانی در جریان جنگ جهانی اول اقلیت ارمنی را به زور به شرق آناتولی کوچ داد و در جریان این جا به جایی صدها هزارتن به وسیله نظامیان یا در اثر گرسنگی و بیماری جان باختند.

تاکنون بیشتر از ۲۰ کشور این رخداد را به عنوان "نسل کشی" به رسمیت شناخته اند.

ترکیه بدرفتاری حکومت عثمانی با اقلیت مسیحی ارمنی این کشور را قبول دارد، اما می گوید که این رخداد به جنگ مربوط است و هیچ اقدام از پیش برنامه ریزی شده ای برای قتل عام ارامنه صورت نگرفته بود.

مطالب مرتبط