مشاور بوش اشتباهات دولت پیشین را پذیرفت

کارل روو و جورج بوش
Image caption کارل روو دستاوردهای دولت جورج بوش را ماندنی و ستودنی دانسته است

کارل روو مشاور سیاسی جورج بوش رئیس جمهور پیشین آمریکا با انتشار کتابی از تصمیم او برای حمله به عراق دفاع کرده، اما پذیرفته است که عدم وجود سلاح های کشتار جمعی لطمه زیادی به حیثیت او زد.

وی در این کتاب ششصد صفحه ای تحت عنوان "شهامت و پیامد" می گوید اگر جورج بوش می دانست صدام حسین دارای سلاح های کشتار جمعی نیست شاید هرگز به عراق حمله نمی کرد.

اسراتژیست پیشین کاخ سفید می گوید باید تلاش بیشتری می کرده تا ثابت کند جورج بوش به مردم دروغ نگفته است.

وی این "کوتاهی" خود را بزرگترین اشتباه زندگیش خوانده است.

او می گوید سرنگونی صدام حسین اقدامی قابل توجیه در واکنش به حملات یازده سپتامبر بود، زیرا آقای بوش متعهد بود که نگذارد سلاح های کشتار جمعی بدست "خطرناک ترین دیکتاتورهای جهان بیافتد."

اسامه بن لادن و گروه القاعده مسئول این حملات بودند، اما جورج بوش با مرتبط دانستن آنها با صدام حسین حمایت عمومی برای تهاجم به عراق را جلب کرد.

کارل روو که از سوی بسیاری متهم به دروغگویی درباره برنامه سلاح های کشتار جمعی عراق و کشاندن آمریکا به جنگی ناخواسته شده، در این کتاب از سیاست های دولت پیشین دفاع کرده و می گوید تاریخ به نفع جورج بوش و تصمیم او برای حمله به عراق قضاوت خواهد کرد.

"شهامت و پیامد" قرار است روز سه شنبه در کتابفروشی های آمریکا عرضه شود. این نخستین کتابی است که توسط یکی از سیاستمداران حلقه درونی دولت جورج بوش منتشر می شود.

کارل روو استراتژیست اصلی آقای بوش در دو دور مبارزات انتخاباتی او بود. وی نقش مهمی در تصمیم گیری های حساس دوران هشت ساله ریاست جمهوری جورج بوش ایفا کرد.

کاترینا

کارل روو در این کتاب همچنین تمجید جنجال برانگیز رئیس جمهور پیشین آمریکا از مقامی که مدیریت بحران کاترینا را بر عهده داشت توجیه می کند.

بدنبال توفان کاترینا که بدلیل سوء مدیریت، فاجعه ای کم سابقه در ایالت لوئیزیانای آمریکا به بار آورد، جورج بوش از حسن مدیریت و سخت کوشی مایکل براون مدیر بحرانها و حوادث غیرمترقبه دولت ستایش کرد که موجی از انتقادات و تمسخر بسیاری از گروه ها را در آمریکا برانگیخت.

اما کارل روو در این کتاب می گوید این اظهارات آقای بوش ناشی از ناآگاهی او چنانکه منتقدین می گفتند نبود بلکه با هدف تشویق مسئولین در شرایطی که زیر فشار زیاد قرار داشتند مطرح شد.

او دستاوردهای دولت پیشین را بسیار مهم، ماندنی و ستودنی خوانده است.

با وجود آنکه "شهامت و پیامد" هنوز منتشر نشده، موجی از انتقادات مخالفت کارل روو را به راه انداخته است.

مطالب مرتبط