رای گیری در عراق زیر شلیک خمپاره و انفجار بمب ادامه دارد

انتخابات پارلمانی در عراق
Image caption نزدیک به نوزده میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن در این کشور هستند

انتخابات پارلمانی در عراق در حالی شروع شده که انفجار بمب های انتحاری و پرتاب خمپاره از سوی پیکارجویان وابسته به القاعده برای مختل کردن جریان انتخابات ادامه دارد.

به رغم برقراری تدابیر شدید امنیتی در عراق، گزارش شده که در چند شهر عراق از جمله بغداد، پایتخت این کشور انفجارهایی روی داده که تلفاتی هم به همراه داشته است.

در انفجارهای بغداد حداقل بیست و چهار نفر کشته شده اند. دو ساختمان در پایتخت به علت پرتاب خمپاره و انفجار بمب فرو ریخته اند.

نزدیک به دویست هزار سرباز عراقی ماموریت حفاظت از پایتخت را به عهده دارند.

عراق در راستای تدابیر امنیتی، مرز خود با ایران را بسته و هزاران سرباز ارتش به نقاط مرزی اعزام کرده و رفت و آمد خودروها را منع کرده است.

در بیجی در شمال عراق، بعقوبه، فلوجه و سامرا پس از باز شدن مراکز رای گیری، چند خمپاره به سوی این مراکز پرتاب شده اند.

انتخابات امروز (هفتم مارس) انتخاباتی مهم و حیاتی برای عراق و جامعه جهانی به شمار می رود. نزدیک به هزار و پانصد ناظر بین المللی بر روند این انتخابات نظارت می کنند.

جلال طالبانی، رئیس جمهور و نوری مالکی، نخست وزیر عراق از مردم این کشور خواسته اند تا به طور گسترده در این انتخابات شرکت کنند.

آقای مالکی به هنگام رای دادن در منطقه سبز بغداد گفت حضور بیشتر مردم منجر به تقویت دموکراسی می شود. او به بی بی سی گفت خشونت ها نباید مانع از مشارکت مردم در انتخابات شود.

جلال طالبانی نیز رای خود را در شهر سلیمانیه عراق به صندوق رای انداخت.

مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه پس از مدتها که از انظار عمومی غایب بود، طی یک کنفرانس خبری در تهران از عراقی ها خواست تا در رای گیری شرکت کنند و خشونت را طرد کنند.

در انتخابات دور پیش که اولین دور انتخابات پارلمانی عراق پس از سقوط صدام بود، شیعیان اکثریت پارلمان را به دست آوردند.

نزدیک به نوزده میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن در این کشور هستند. مردم عراق برای انتخابات نمایندگان مجلس 325 نفری این کشور به پای صندوق های رای رفته اند.

خشونت ها

Image caption انتخابات پارلمانی عراق رویدادی مهم برای این کشور به شمار می رود

انتخابات پارلمانی عراق در حالی برگزار می شود که خشونت ها در این کشور به شدت کاهش یافته و تعداد تلفات میان شهروندان غیرنظامی، سربازان عراقی و آمریکایی به طرز چشمگیری نسبت به سال های پیش کاهش یافته است.

اما کماکان هر ماه صدها نفر در این کشور کشته می شوند، فساد در عراق گسترده است و بسیاری از مردم این کشور از بسیاری از نیازها و خدمات اولیه مانند برق محرومند.

انتخابات پارلمانی عراق رویدادی مهم برای این کشور به شمار می رود. این انتخابات به لحاظ خروج نیروهای آمریکایی از عراق نیز حائز اهمیت شمرده می شود.

دولت آتی

ناظران معتقدند که نوری مالکی، نخست وزیر عراق به احتمال بسیار زیادی در سمت خود باقی خواهد ماند و او رهبری دولت اتئلافی به رهبری شیعیان را باز به عهده خواهد گرفت. این ناظران می گویند سئوال اصلی این است آیا آقای مالکی خواهد توانست اقلیت سنی را وارد دولت خود کند و به گونه ای رفتار کند که آنها این احساس را پیدا کنند که بار دیگر در عرصه سیاسی عراق، جایگاهی دارند.

کارشناسان می گویند آرا عراقی های سوریه و اردن در این انتخابات نقش ویژه و تعیین کننده ای خواهد داشت. این افراد طی دو روز گذشته رای خود را داده اند و گزارش ها حاکی از آن است که تعداد زیادی از عراقی های مهاجر در پای صندوق های رای حاضر شده اند.

مطالب مرتبط