رهبری فلسطینیان، مذاکرات غیر مستقیم با اسرائیل را پذیرفت

محمود عباس
Image caption محمود عباس از پیشنهاد از سرگیری مذاکرات صلح استقبال کرده است

رهبری فلسطینیان با از سرگیری مذاکرات صلح با اسرائیل موافقت کرده ولی گفته است تا هنگامی که اسرائیل به گسترش شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری ادامه می دهد این مذاکرات غیر مستقیم صورت خواهد گرفت.

تصمیم کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در حالی اعلام شده که جورج میچل، نماینده آمریکا در خاورمیانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیت المقدس ملاقات و مذاکره کرده است.

اتحادیه عرب اخیرا موافقت کرد که از پیشنهاد آمریکا برای از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم صلح بین اسرائیل و فلسطینیان حمایت کند.

اتحادیه عرب در تاریخ 3 مارس، از سرگیری مذاکرات را مشمول مدت زمانی کرده و گفته بود این مذاکرات باید تا چهار ماه دیگر تمام شده باشد.

محمود عباس از پیشنهاد اتحادیه عرب برای انجام مذاکرات استقبال کرده ولی قطعی شدن این پیشنهاد را موکول به موافقت سازمان آزادیبخش فلسطین کرده بود.

مذاکرات صلح با میانجیگری جورج میچل صورت خواهد گرفت.

انتظار می رود آقای میچل در طی هفته های آینده با تماس های متعدد با جناح های ذیربط، در صدد رفع اختلافات آنان برآید.

خبرنگاران می گویند از سرگیری گفتگوها نشان دهنده پیشرفت در تلاش های دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای از شروع مجدد مذاکرات صلح خاورمیانه است.

این مذاکرات هنگامی که اسرائیل بیش از یک سال قبل، دست به حمله تهاجمی به نوار غزه زد، قطع شد.

بسیاری از تحلیلگران مسائل خاورمیانه تردید دارند که از مذاکرات آتی نتیجه ملموسی به دست آید و به این موضوع اشاره می کنند که سال ها گفتگو در مورد صلح خاورمیانه بی نتیجه بوده است.

جنبش حماس که از سه سال قبل بر نوار غزه حکومت می کند هر گونه توافق صلح موقت با اسرائیل را تا کنون رد کرده است.

مطالب مرتبط