'بی بی سی گزارش اتیوپی خود را ثابت کند'

Image caption باب گلداف، ستاره راک بریتانیایی گزارش اتیوپی بی بی سی را به چالش گرفته است

باب گلداف ، خواننده راک بریتانیایی، بی بی سی را به چالش گرفته است که ثابت کند بنا به گزارش جدیدش بخشی از پول جمع آوری شده برای کمک به قحطی زدگان اتیوپی در دهه 1980 میلادی صرف خرید سلاح توسط شورشیان شده است.

بی بی سی هفته گذشته اعلام کرد مدارکی را به دست آورده است که نشان می دهد میلیون ها دلاری که کشورهای غربی برای کمک به قحطی زدگان اتیوپی جمع آوری کرده بودند، به دست شورشیان این کشور افتاده است.

آقای گلداف که با سازماندهی کنسرت های بزرگ موسیقی، از جمله در لندن و نیویورک، هدایت تلاش های بزرگ بین المللی در این زمینه را در دست گرفت، روز یکشنبه (7 مارس)، در گفتگو با بی بی سی گزارش مذکور را چرت و مزخرف خواند.

او گفت اگر مدرکی که ثابت کند این ادعاها درست است، ارائه شود، او از دولت اتیوپی شکایت خواهد کرد و پولی را که نهایتا از این دولت خواهد گرفت، صرف امدادرسانی در اتیوپی خواهد کرد.

سرویس جهانی بی بی سی می گوید در مورد صحت و سقم گزارش اخیر خود تردیدی ندارد و معتقد است بخش عمده ای از میلیون ها دلاری که برای کمک به قحطی زدگان اتیوپی در سال 1984 جمع شده است، در اختیار شورشیان قرار گرفته است.

جمع آوری میلیون ها دلار

خبر وضعیت اسفبار هفت میلیون قحطی زده اتیوپی و تصاویری که در اوایل دهه 1980 از این منطقه به نقاط مختلف جهان ارسال شد، بسیاری را بهت زده و مصمم کرد تا در تلاش های بین المللی برای امداد رسانی مشارکت کنند.

مشارکت هنرمندان بین المللی به رهبری باب گلداف، هنرمند بریتانیایی کمک کرد نهایتا میلیون ها دلار جمع آوری شود؛ رقمی که جمع آوری آن برای امدادرسانی به نیازمندان در یک نقطه از جهان تا آن زمان سابقه نداشت.

اما شورشیان سابق اتیوپی به بی بی سی گفته اند در جلسات سازمان های امدادی شرکت و وانمود می کرده اند بازرگان هستند تا به آنها نیز سهمی از کمک های مالی داده شود.

بنا به تخمین یکی از رهبران شورشیان سابق، 95 میلیون دلار از کمک های مالی دولت های غربی و همچنین سازمان های خیریه صرف نبردهای شورشیان شده است.

در اواسط دهه 1980 دولت وقت اتیوپی با شورشیان در استان های اریتره و تیگری در جنگ بود.

مطالب مرتبط