تمجید اوباما از انتخابات پارلمانی عراق

انتخابات عراق
Image caption 19 میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن بودند

با پایان رای گیری در دومین انتخابات عمومی عراق از زمان حمله 2003 به این کشور، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا آن را گام بلندی در تاریخ عراق توصیف کرده است.

آقای اوباما فقط به صدور بیانیه بسنده نکرد و با حضور در حیاط کاخ سفید شخصا به عراقی ها تبریک گفت.

او "شهامت" رای دهندگان را که علیرغم حملاتی که باعث مرگ حداقل 35 نفر شد پای صندوق ها رفتند ستود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "در این پروسه آمریکا از کاندیدا یا ائتلاف خاصی حمایت نمی کند. ما از حق مردم عراق برای انتخاب رهبرانشان پشتیبانی می کنیم."

او افزود: "کسی نباید در پی اعمال نفوذ، سو استفاده یا مختل کردن این دوره انتقالی باشد. هر کشور همسایه عراق و تمام ملت ها باید به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق احترام بگذارند."

روز یکشنبه در بغداد دو ساختمان به علت پرتاب خمپاره و انفجار بمب فرو ریخت و حملاتی نیز در شهرهای موصل، فلوجه، بعقوبه و سامره روی داد.

آقای اوباما گفت: "رای گیری امروز نشان می دهد که آینده عراق به مردم این کشور تعلق دارد."

او افزود: "در این روز، علیرغم خشونت کسانی که کارشان فقط تخریب است، عراقی ها در جهت ساختن کشورشان که وظیفه ای دشوار است، گام برداشتند."

آقای اوباما قول خود را برای خارج کردن کلیه نیروهای رزمی آمریکا از عراق تا پایان ماه اوت و خروج تمامی نظامیان باقی مانده تا پایان 2011 اعلام کرد.

دولت عراق برای برگزاری انتخابات روز یکشنبه دست به تدابیری در ابعاد عظیم با مشارکت 500 هزار خدمه امنیتی زد. نزدیک به دویست هزار سرباز عراقی ماموریت حفاظت از پایتخت را به عهده داشتند.

مرز این کشور با ایران بسته شد، هزاران سرباز به مرزها اعزام شدند و تردد اتومبیل ها ممنوع شد.

با این حال اولین موج حملات اوایل روز روی داد. در بغداد ده ها گلوله خمپاره روی چندین محله بارید. سایر شهرها نیز شامل حملاتی با خمپاره و نارنجک بودند.

و بدترین خسارات به بمبگذاری هایی که دو بلوک آپارتمانی را در پایتخت تخریب کرد مربوط می شد. در یکی از انفجارها در شمال شهر 25 نفر کشته شدند.

جان سیمپسون دبیر امور جهانی بی بی سی می گوید که امدادگران با دست خالی و تجهیزات اولیه آوار را کنار زدند و موفق به بیرون کشیدن یک زن شدند.

نقشی برای سنی ها؟

نوری مالکی نخست وزیر عراق گفت که این حملات "فقط سروصدایی برای تحت تاثیر قرار دادن عراقی هاست، اما عراقی ها مردمی هستند که به استقبال چالش ها می روند و خواهید دید که این بر روحیه آنها اثر منفی نخواهد گذاشت."

او از رای دهندگان خواسته بود با مشارکت گسترده در رای گیری، مردم سالاری را تقویت کنند.

او گفت: "از همه سیاستمداران می خواهم نتایج را بپذیرند. آنکه امروز می برد ممکن است فردا ببازد و آنکه امروز می بازد ممکن است فردا برنده شود."

اما ایاد علاوی از رقبای نوری مالکی از سازمان دهندگان انتخابات انتقاد کرد.

او گفت: "در مراکز رای گیری در داخل و خارج عراق سردرگمی جدی وجود داشته است و این نقش آنها [کمیسیون انتخاباتی] را زیر سوال می برد."

خبرنگاران می گویند انتظار می رود که آقای مالکی همچنان در قدرت باقی بماند.

مساله این است که آیا آقای مالکی می تواند اقلیت سنی عراق را در دولت خود جا دهد و این احساس را در آنها ایجاد کند که بار دیگر در ساختن آینده عراق نقش دارند.

گزارش می شود که مراکز رای گیری در مناطق سنی نشین شلوغ بوده است؛ این درحالی است که بسیاری از سنی ها انتخابات 2005 را تحریم کرده بودند.

کاندیداهای 86 جناح برای کسب 325 کرسی پارلمانی رقابت می کردند و 19 میلیون نفر واجد شرایط برای رای دادن بودند.

حدود 50 هزار مرکز اخذ رای در سراسر عراق برپا شده بود. کمیسیون انتخاباتی گفت که علیرغم خشونت ها، فقط دو مرکز به دلایل امنیتی برای مدت کوتاهی بسته شد.

در اعظمیه در شمال بغداد، ولید عبید 40 ساله، درحالی رای خود را به صندوق انداخت که از دور صدای انفجار خمپاره می آمد.

او که پدر دو فرزند است به آسوشیتدپرس گفت: "ترسی ندارم و قصد هم نداشتم که در خانه بمانم. تا کی؟ ما باید اوضاع را عوض کنیم. اگر در خانه بمانم و برای رای دادم نیایم، وضع اعظمیه بدتر خواهد شد."

مطالب مرتبط