به روز شده:  16:19 گرينويچ - دوشنبه 08 مارس 2010 - 17 اسفند 1388

شمارش آرا انتخابات پارلمانی در عراق ادامه دارد

انتخابات پارلمانی در عراق

به نظر هیچ گروهی قادر نخواهد بود در این انتخابات به اکثریت مطلق دست یابد

در حالی که شمارش آرا در عراق ادامه دارد، مقام های این کشور می گویند شصت و دو درصد واجدان شرایط در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کرده اند.

کمیسیون ملی انتخابات عراق گفت ۶۲/۴ درصد از مردم در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه (هفتم مارس) شرکت کرده اند. این آمار نسبت به انتخاباتی که پنج سال پیش با مشارکت هفتاد و پنج درصدی برگزار شد، کاهش قابل توجهی را نشان می دهد. این در حالی است که در دور پیشین اعراب سنی، انتخابات را تحریم کرده بودند.

شش هزار نفر برای ورود به مجلس ۳۲۵ نفری عراق با هم رقابت دارند و انتظار می رود نتایج رسمی انتخابات تا چند روز دیگر منتشر شود.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید به نظر هیچ گروهی قادر نخواهد بود در این انتخابات به اکثریت مطلق دست یابد تا بتواند دولت بعدی این کشور را به تنهایی تشکیل دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یکی از نزدیکان نخست وزیر عراق می گوید پیش بینی های اولیه حاکی از آن است که اتئلاف به رهبری نوری مالکی در شمارش آرا در مناطق شیعه نشین پیشتاز است. این در حالی است که فهرست العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق در مناطق سنی نشین، رای بالایی را کسب کرده است.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تحلیلگران می گویند در هر صورت برنده انتخابات ناچار خواهد بود برای تشکیل دولت جدید، با سایر گروه ها وارد اتئلاف شود.

کمیسیون انتخابات عراق گفته است که احتمالا روز پنج شنبه نتایج اولیه این انتخابات را منتشر می کند.

گزارش ها حاکی از آن است که میزان مشارکت مردم در انتخابات در استان انبار عراق که در دور پیش انتخابات را تحریم کرده بودند، بالا بوده است.

پیش از برپایی انتخابات این نگرانی وجود داشت که اعراب سنی این انتخابات را به دلیل رد صلاحیت برخی کاندیدهای سنی، تحریم کنند.

نزدیک به پانصد کاندیدا که بیشتر آنها سنی مذهب بودند، از شرکت در انتخابات به دلیل وابستگی به حزب بعث صدام منع شدند.

انتخابات پارلمانی در عراق در حالی برگزار شد که پیکارجویان وابسته به القاعده تلاش کردند با انفجار بمب و پرتاب خمپاره جریان این انتخابات را مختل کنند.

در خشونت های روز انتخابات در عراق و در شهرهای مختلف این کشور سی و پنج نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.