افزایش نام 16 نفر به فهرست مظنونان در پرونده قتل در دوبی

المبحوح
Image caption محمود المبحوح از بنیانگذاران شاخه نظامی حماس بود

ااینترپل می گوید نام 16 نفر دیگر را به فهرست مظنونان به دست داشتن در قتل محمود مبحوح از رهبران حماس اضافه کرده است.

محمود مبحوح در تاریخ 20 ژانویه گذشته در دوبی به قتل رسید.

یک مقام ارشد پلیس دوبی می گوید که عاملان قتل آقای مبحوح ابتدا وی را با دارو بیهوش کرده و سپس خفه کرده اند.

پلیس دوبی می گوید موساد، سرویس مخفی اسرائیل مسئول قتل محمود مبحوح در هتلی در دوبی بوده است ولی اسرائیل می گوید پلیس دوبی مدارکی که این ادعا را ثابت کند در اختیار ندارد.

تا کنون دست کم 11 نفر که از گذرنامه های جعلی اروپایی استفاده کرده و مظنون به دست داشتن در قتل محمود المبحوح در ماه ژانویه گذشته هستند، شناسایی شده اند.

وزارت خارجه بریتانیا می گوید مقامات امارات متحده عربی اسامی مظنونانی را که دارای گذرنامه بریتانیایی بوده اند در اختیار دولت بریتانیا قرار داده اند.

دولت بریتانیا هرگونه اطلاع قبلی از استفاده از گذرنامه های جعلی این کشور را تکذیب می کند، ولی ویلیام هیگ، مسئول روابط خارجی در حزب مخالف محافظه کار بریتانیا گفته بود کاملا امکان دارد که این موضوع قبلا به اطلاع دولت بریتانیا رسیده باشد.

وزارت خارجه جمهوری ایرلند نیز اعلام داشته که به این کشور اطلاع داده شده که چند نفر از مظنونان نیز از گذرنامه های ایرلندی که دارای شماره صحیح ولی اسامی و عکس جعلی بوده استفاده کرده اند.

نام یازده نفری که قبلا ظن آن می رفت در کشتن یک فرمانده حماس در هتلی در دوبی دست داشته اند، در فهرست افراد تحت تعقیب سازمان پلیس بین المللی قرار گرفته است.

محمود مبحوح از بنیانگذاران گردان شهدای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس بود که بنا به برخی گزارش ها برای خریداری سلاح به دوبی رفته بود.

اینترپل برای مظنونان "تذکر قرمز" صادر کرده است که هرچند معادل حکم جلب بین المللی نیست اما خواستار بازداشت آنها تا زمان استرداد می شود.

اسرائیل، محمود مبحوح را متهم به قاچاق اسلحه به داخل غزه و قتل دو سرباز اسرائیلی کرده بود.

مطالب مرتبط