شورای مذهبی اوباما توصیه های رسمی خود را منتشر می کند

Image caption آقای اوباما در مبارزات انتخاباتی خود سعی زیادی کرد به هیچ مذهبی اهانت نکند

شورایی از رهبران مذهبی که برای دادن مشورت به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تشکیل شده، قرار است اولین توصیه های رسمی خود را منتشر کند.

برخی گفته اند که راه اندازی چنین شورایی خلاف مفاد قانون اساسی آمریکاست چون بنا به قانون اساسی این کشور آموزه های مذهبی باید از زندگی عمومی مردم جدا نگه داشته شوند.

در جریان مبارزات انتخاباتی باراک اوباما، سعی زیادی شده بود، حرفی زده نشود که به گروه های مذهبی اهانت شود.

اما وقتی رئیس جمهوری جدید اعلام کرد تصمیم گرفته است شورایی رسمی از مشاوران مذهبی تشکیل دهد، بحث و جنجال زیادی در محافل سیاسی آمریکا به پا شد.

شورایی بحث برانگیز

این شورای بیست و پنج نفره، که رسما وظیفه دارد سردمدار ارزش های آمریکایی و همچنین همکاری های مذهبی در جامعه آمریکا باشد، امروز (سه شنبه، 9 مارس)، توصیه های مختلفی را در باره همکاری بهتر دولت با گروه های مذهبی ارائه خواهد داد.

این توصیه ها ممکن است، باعث شود برنامه هایی که از طریق آنها سازمان های مذهبی در آمریکا کمک مالی دولتی دریافت می کنند، گسترده شود.

یکی از مخالفان سرشناس این چنین ابتکاراتی یک رهبر مذهبی است.

"بری لین"، یکی از اعضای گروه "آمریکایی های متحد برای تفکیک مذهب از دولت"، از سرانجام توصیه های شواری مذهبی نگران است.

او گفت: "اگر رئیس جمهوری توصیه های این شورا را بپذیرد نمایندگان سازمان هایی در این شورا خواهند نشست که صدها میلیون دلار کمک مالی از دولت دریافت خواهند کرد."

اسقف لین افزود: "در آمریکا شوراها را باید تاسیس کرد تا در حوزه های اقتصادی یا علمی مشورت بدهند. تشکیل شورایی برای دادن مشاوره های مذهبی به لحاظ قانون اساسی این کشور لازم نیست."

به رغم این دست از انتقادها، چند برنامه تجربی در آمریکا در نظر گرفته شده است.

هم اکنون در دوازده اداره دولتی آمریکا دفاتر ویژه ای برای همکاری مذاهب برپا شده است.

اما توسعه این گونه برنامه ها در این کشور جنجال برانگیز است.

ایالات متحده هنوز هم به طور گسترده یک کشور مذهبی تلقی می شود اما در باره جایگاه مذهب در زندگی عمومی مردم نگرانی های عمیقی و همچنین تناقضات رو به افزایشی نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط