دستاورد کنفرانس پکن برای زنان چه بوده است

Image caption تظاهرات زنان و مردان در مانیل، پایتخت فیلیپین به مناسبت روز جهانی زن. آنها به عدم تساوی حقوق زنان و مردان معترضند و به سمت کاخ ریاست جمهوری راهپیمایی کرده اند

امروز (دوشنبه، ۸ مارس، ۱۷ اسفند)، روز جهانی زن است.

در حالی که به این مناسبت برنامه ها و گردهمایی های مختلفی در کشورهای مختلف جهان در جریان است، هزاران زن نیز در مقر سازمان ملل متحد جمع شده اند تا دستاوردها و پیشرفت های حاصل شده در احقاق حقوق زنان جهان را محک زنند.

گروهی که در گردهمایی روز دوشنبه در مقر سازمان ملل شرکت دارند، در پی آن هستند تا نتیجه کنفرانس پکن را که پانزده سال پیش برگزار شد و خط مشی ای بلندپروازانه را برای پایان دادن به تبعیض جنسیتی علیه زنان اعلام کرد، بازنگری کنند.

باربارا پلت، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از نیویورک، مقر سازمان ملل آورده است که شماری از زنان نامی دنیای موسیقی و سینما، از جمله مریل استریپ (بازیگر هالیوود) و انی لناکس (ستاره پاپ در بریتانیا)، در میان هزاران زنی بوده اند که در مقر سازمان ملل گرد آمده اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در باره دستاوردهای اعلامیه پکن گفت: "در حال حاضر اغلب دخترها امکان رفتن به مدرسه و تحصیل را دارند، به ویژه در سطح ابتدایی؛ اکنون بیش از گذشته ممکن است زنان تصمیم بگیرند کسب و کار مستقل راه اندازی کنند و بابت آن هم وام دریافت کنند؛ اکنون همچنین بیشتر از گذشته سمت های دولتی به زنان داده می شود."

Image caption انی لناکس (راست) و سارا براون (نفر سوم از راست) برای تساوی حقوق زنان مبارزه می کنند

در همین راستا، دولت هند امروز لایحه ای را برای تصویب به پارلمان این کشور ارائه داده است که بر اساس آن یک سوم از کرسی های پارلمان ملی این کشور و همچنین قانونگذاران برای زنان محفوظ نگه داشته شود.

اما به گفته گزارشگر بی بی سی برای بسیاری از هیات هایی که امروز در مقر سازمان ملل در نیویورک جمع شده اند آنچه مهمتر است اهدافی است که هنوز حاصل نشده است.

آنها قبول دارند که دختران بیشتری مدرسه می روند اما دو سوم از بزرگسالان بیسواد، زن هستند.

بخش عمده ای از بار فقر در جهان هنوز هم بر دوش زنان است؛ آنها همچنین بیش از مردان در معرض خشونت هستند.

هر ساله بیش از نیم میلیون نفر از زنان باردار در سراسر جهان در حین زایمان جان خود را از دست می دهند.

گروه های مدافع حقوق بشر، از جمله عفو بین الملل، آکسفام و ائتلاف روبان سفید (که سارا براون، همسر نخست وزیر بریتانیا حامی آن است)، روز دوشنبه گفتند خطر مرگ و میر که زنان کشورهای در حال توسعه با آن مواجهند، برابر است با خطری که زنان در بریتانیای صد سال پیش با آن مواجه بودند.

آنها می گویند از هر صد هزار زایمان در کشورهای در حال توسعه، چهارصد و پنجاه زن هنگام بارداری یا زایمان می میرند که به گفته این گروه ها برابر است با مرگ و میرهای مشابه در سال ۱۹۱۰ بریتانیا.

Image caption شماری از زنان فلسطینی به مناسبت روز جهانی زن در مقابل دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در اراضی فلسطینی تجمع کردند

البته آمار و ارقام برخی از کشورهای در حال توسعه مانند چاد، افغانستان و هائیتی بیشتر است.

آشا-رز میگیرو، معاون دبیرکل سازمان ملل این آمار و ارقام را غیرقابل قبول می داند: "در حالی که ما در پانزده سال گذشته شاهد پیشرفت هایی در زمینه احقاق حقوق زنان بوده ایم، این دستاوردها کافی نیست. پیام روشن است - لازم است ما از تعهد به سمت اقدام حرکت کنیم."

اما چرا این حرکت آهسته و ناهموار بوده است؟

گزارشگر بی بی سی معتقد است بدقولی برخی دولت ها یکی از عوامل به وجود آورنده این وضعیت است.

او می گوید این دولت ها برخلاف تعهدشان زندگی زنان را بهتر نکرده اند اما فشاری روی آنها نیست که به خاطر خلف وعده پاسخگو باشند.

مری رابینسون، نخست وزیر پیشین ایرلند عامل دیگر را دخالت سیاستمداران می داند.

خانم رابینسون می گوید اغلب اوقات هدایت دستور کار در دست سیاستمداران است: "آنهایی که در راس قدرت قرار دارند برنامه هایی را اعلام می کنند و به اجرا می گذارند. دغدغه آنها، گوش کردن به مشکلات زنان و یا تامین مالی برنامه هایی که اجرای آنها برای زنان اولویت تلقی می شود، نیست."

مطالب مرتبط