مذاکرات جو بایدن و محمود عباس در باره روند صلح خاورمیانه

جو بایدن و محمود عباس در رام الله
Image caption جو بایدن در رام الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در باره روند صلح خاورمیانه مذاکره کرده است

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در رام الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در باره روند صلح خاورمیانه گفت و گو کرده است.

در این دیدار در باره ساخت نزدیک به هزار و ششصد خانه جدید در بیت المقدس شرقی که روز گذشته (نهم مارس) توسط وزارت کشور اسرائیل اعلام شد، مذاکره شد.

آمریکا این اقدام اسرائیل را محکوم کرده و تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز گفته است این اقدام نشان می دهد که اسرائیل معتقد است تلاش های آمریکا برای صلح پیش از شروع، شکست خورده است.

اسرائیل این مساله را که اعلام ساخت خانه های جدید را عمدا همزمان با سفر جو بایدن به منطقه اعلام کرده، رد می کند اما سردبیر بخش خاورمیانه بی بی سی می گوید آمریکایی ها این توجیه دولت اسرائیل را نپذیرفته اند.

آقای بایدن بلندپایه ترین مقام آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن باراک اوباما به منطقه سفر می کند.

معاون رئیس جمهور آمریکا در واکنش به ساخت خانه های جدید توسط اسرائیل، واکنشی غیر معمول و شدید نشان داده و گفته است این مساله بر اعتماد لازم برای مذاکرات صلح تاثیر منفی می گذارد.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی نیز گفته است اسرائیل احیای روند صلح خاورمیانه را تقریبا امکان ناپذیر کرده است.

اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی اخیرا پذیرفتند که به طور غیر مستقیم و با حمایت آمریکا مذاکرات صلح را از سر گیرند.

محمود عباس گفته است تا زمانی که ساخت شهرک ها و خانه های جدید در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی از سوی اسرائیل ادامه یابد، از مذاکره مستقیم با این کشور خودداری می کند.

اواخر سال گذشته اسرائیل اعلام کرد که برای نشان دادن حسن نیت خود به فلسطینیان، ساخت واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی را برای مدتی به حالت تعلیق در می آورد. این تعلیق شامل بیت المقدس شرقی نمی شد و از آن زمان در چند نوبت، واحدهای مسکونی جدیدی در اراضی اشغالی ساخته شده است.

این مساله با خشم فلسطینیان و انتقاد بین المللی مواجه بوده است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

اسرائیل در جنگ سال 1967 بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.