عذرخواهی وزیر کشور اسرائیل از جو بایدن

جو بایدن و محمود عباس در رام الله
Image caption جو بایدن در رام الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در باره روند صلح خاورمیانه مذاکره کرده است

الیاهو یشای، وزیر کشور اسرائیل از همزمان بودن اعلان خبر برنامه خانه سازی در بیت المقدس شرقی با تلاش های جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه عذرخواهی کرده است.

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا که به خاورمیانه سفر کرده از تصمیم اسرائیل برای احداث 1600 واحد مسکونی جدید در بیت المقدس شرقی انتقاد کرده و گفته بود این اقدام موجب کاهش اعتماد به روند صلح خاور میانه می شود.

این اظهارات پس از گفتگوهای وی در رام الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در باره روند صلح خاورمیانه بیان شد.

جو بایدن در یک کنفرانس خبری که پس از ملاقات با محمود عباس برگزار شده بود یک بار دیگر برنامه خانه سازی اسرائیل را محکوم کرد و هر دو طرف را ترغیب کرد که از هر گونه اقدامی که می تواند موجب "شعله ور شدن تنش ها" شود دوری کنند.

ولی اسرائیل این نکته را روشن کرده که انصراف از برنامه خانه سازی بهیچوجه مطرح نیست.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به خبر خانه سازی های جدید گفته بودند این برنامه نشان می دهد که اسرائیل معتقد است تلاش های آمریکا برای صلح پیش از شروع، شکست خورده است.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی نیز گفته است اسرائیل احیای روند صلح خاورمیانه را تقریبا امکان ناپذیر کرده است.

آقای بایدن بلندپایه ترین مقام آمریکایی است که از زمان روی کار آمدن باراک اوباما به منطقه سفر می کند.

اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی اخیرا پذیرفتند که به طور غیر مستقیم و با حمایت آمریکا مذاکرات صلح را از سر گیرند.

محمود عباس گفته است تا زمانی که ساخت شهرک ها و خانه های جدید در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی از سوی اسرائیل ادامه یابد، از مذاکره مستقیم با این کشور خودداری می کند.

اواخر سال 2009، اسرائیل اعلام کرد که برای نشان دادن حسن نیت خود به فلسطینیان، ساخت واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی را برای مدتی به حالت تعلیق در می آورد. این تعلیق شامل بیت المقدس شرقی نمی شد و از آن زمان در چند نوبت، واحدهای مسکونی جدیدی در اراضی اشغالی ساخته شده است.

این مساله با خشم فلسطینیان و انتقاد بین المللی مواجه بوده است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

اسرائیل در جنگ سال 1967 بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.