ائتلاف عراقیه: نسبت به تقلب در انتخابات مشکوکیم

انتخابات عراق
Image caption شبهه تقلب در انتخابات در حالی مطرح می شود که رأی گیری با نظارت احزاب و ناظران بین المللی انجام شد

ائتلاف عراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق، روز پنجشنبه ۱۱مارس (۲۰ اسفند) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که نسبت به تقلب در انتخابات مجلس این کشور مشکوک است.

انتخابات مجلس عراق یکشنبه گذشته برگزار شد و با گذشت چهار روز از انتخابات، تنها نتیجه شمارش سی درصد آرا به صورت رسمی منتشر شده است.

به گزارش مهرداد فرهمند، خبر نگار بی بی سی فارسی از بغداد، ائتلاف عراقیه، به درازا کشیدن اعلام نتایج شمارش آرا را مشکوک و توجیه ناپذیر خوانده و اعلام کرده که تأخیر در اعلام نتایج انتخابات در فضای "غبار آلود و آکنده از اظهارنظرهای ضد و نقیض و فشارها و دخالت های سیاسی" قطعاً به عدم مشروعیت انتخابات می انجامد.

این ائتلاف هشدار داده که اگر هیئت نظارت بر انتخابات عراق نتایج شمارش آرای هر حوزه انتخابیه را در هر استان روی سایت اینترنتی خود منتشر نکند، حاضر نخواهد شد نتیجه انتخابات را بپذیرد.

ائتلاف عراقیه که از مجموعه ای از نامزدهای عمدتاً غیراسلامگرای شیعه و سنی تشکیل شده، موفقیت چشمگیری در انتخابات مجلس عراق کسب کرد و بیشترین آرای استان های سنی نشین را از آن خود ساخت.

در سراسر عراق نیز، بنابر نتایجی که تاکنون منتشر شده، پس از ائتلاف حکومت قانون، به رهبری نوری مالکی نخست وزیر کنونی، بیشترین میزان آرا نصیب ائتلاف عراقیه شد.

شبهه تقلب در انتخابات در حالی مطرح می شود که رأی گیری با نظارت احزاب و ناظران بین المللی انجام شد و هیئت نظارت بر انتخابات اعلام کرد که میزان خطا در شمارش آرا بسیار کمتر از استاندارد بین المللی بوده است.

با این حال به نظر می رسد که تردید ائتلاف عراقیه به مرحله شمارش آرا پس از گشایش صندوق ها و ارسال آنها به عراق برای شمارش مجدد و تجمیع آرا مربوط می شود.

در اطلاعیه ائتلاف عراقیه آمده که احتمال دارد در این مرحله از انتخابات، آرای مردم دستکاری شده باشد.

برخی از ناظران بین المللی هم پیشتر نسبت به احتمال بروز تخلف در انتخابات عراق هشدار داده بودند.

استروان استیونسون، نماینده اسکاتلند در پارلمان اروپا یک روز پس از انتخابات گفته بود که تأخیر در اعلام نتایج انتخابات را به شدت مشکوک می داند.

آقای استیونسون که ریاست هیئت امور عراق را در پارلمان اروپا به عهده دارد طی سخنانی در پارلمان گفته بود عمیقاً مشکوک به این است که افرادی پشت پرده به دنبال تغییر دادن نتیجه انتخابات به نفع خود باشند.

او گفت که عده زیادی از خبرنگاران، افسران پلیس و حتی رئیس یکی از حوزه های رأی گیری با او تماس گرفته و گزارش های تکان دهنده ای در مورد تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات به او داده و اعتقاد دارند که کسانی در حال دستکاری کردن برگه های رأی هستند.

مطالب مرتبط