به روز شده:  18:08 گرينويچ - پنج شنبه 11 مارس 2010 - 20 اسفند 1388

پایان انتخابات و آمادگی مردم کردستان عراق برای نوروز و کنسرت

گرچه چند روزی از پایان انتخابات می گذرد، هنوز شبها طرفداران احزاب مختلف در کردستان عراق هر چند به طور پراکنده به خیابانها می آیند و با تکان دادن پرچم حزب محبوبشان و بوق بوق کردن پیروزی در انتخابات را جشن می گیرند و به قولی دل رقیبان را آب می کنند.

بحثهای بعد از انتخابات هم که طبق معمول موضوع داغ روزنامه هاست و دل مشغولی قشر روزنامه نگار. بیشتر مردم هم سر دکه های روزنامه فروشی این اخبار را به طور گذرا یا به قولی سرپایی دنبال می کنند .

اما فارغ از همه اینها انگار دیگر نوبت به نوروز رسیده و حال و هوای عید.

بهار با مخمل سبزش همه جای کردستان عراق را پوشانده و لاله ها و گلهای رنگارنگ وحشی کوه و دشت را پر کرده است. این را زمانی بهتر حس می کنم که بعد از هیاهوی انتخابات از سلیمانیه به سمت اربیل راه می افتم. این منطقه شباهت زیادی به مناطق اطراف شمال غرب ایران مثل محل تولدم ارومیه دارد و برای من یادآور روزهای دم عید در زادگاهم است. جنب و جوش شهر هم خاطرات روزهای قبل از چهارشنبه سوری را زنده می کند تنها یک چیز خیلی متفاوت است : برنامه ریزی برای جشنها و کنسرتهای نوروزی چیزی که مردم در ایران از ان محرومند . اما همین برای کردستان عراق هم مانند ترکیه و دبی فرصتی شده برای بازار گرمی و جلب توریستهای ایرانی.

همزمان اربیل درهیجان میزبانی دو خواننده مشهور ایرانی "ابی " و " لیلا فروهر " است.

سلوان جمیل مدیر شرکت بابیلون و برگزار کننده کنسرت در کردستان عراق امیدوار است که تعداد زیادی از ایرانی ها برای شرکت در این کنسرتها به اربیل بیایند و می گوید که مدتهاست برای بهتر برگزار شدن برنامه ها شب و روز ندارند.

همین که ایرانی ها به آسانی بدون نیاز به تمهیدات و پروسه ای طولانی می توانند ویزای ده روزه برای ورود به کردستان عراق بگیرند و به لطف نزدیکی راه به ویژه از استانهای مرزی ایران بدون نیاز به پرداخت هزینه زیاد به هواپیما به این منطقه سفر کنند می تواند کم کم کردستان عراق را به مرکزی برای کنسرت خواننده های ایرانی بدل کند

سلوان جمیل

البته بابیلون پیش از این هم برگزاری کنسرتهای خواننده های ایرانی دیگر را تجربه کرده که مهمترین آنها کنسرت معین در سال قبل بود؛ خواننده ای که به گفته آقای سلوان "سلطان قلبهای " مردم کردستان عراق است.

واقعا هم ممکن نیست کسی را اینجا پیدا کنید که معین را نشناسد. هر وقت می گویید ایرانی هستید معمولا اولین چیزی که می شنوید مدح و ستایش صدا و موسیقی معین است. به همین خاطر کنسرت آقای معین هم با اسقبال گسترده ای روبرو شده و تنها در روز اول بیش از 25000 نفر داخل و بیرون سالن بزرگ ورزشی اربیل را پرکرده است.

البته در کنار اهالی این منطقه تعداد زیادی از ایرانی ها هم بوده اند که گویا حتی بیشترشان سفر با اتومبیلهای شخصی را به هواپیما و اتوبوس ترجیح داده بودند.

آقای سلوان می گوید این آنها را امیدوار کرده که این نوروز شاهد تعداد بیشتری از ایرانیها باشند.

به نظر او همین که ایرانی ها به آسانی بدون نیاز به تمهیدات و پروسه ای طولانی می توانند ویزای ده روزه برای ورود به کردستان عراق بگیرند و به لطف نزدیکی راه به ویژه از استانهای مرزی ایران بدون نیاز به پرداخت هزینه زیاد به هواپیما به این منطقه سفر کنند می تواند کم کم کردستان عراق را به مرکزی برای کنسرت خواننده های ایرانی بدل کند.

در واقع آرزوی تبدیل شدن به " دبی دوم " در خاورمیانه در اینجا هم خودش را نشان می دهد . خواسته ای که سرتاپای وجود کردستان عراق را فرا گرفته و این منطقه را به سوی توسعه ای سریع و تا حدی حتی لجام گسیخته سوق داده است.

آقای سلوان هم بالحنی غرور آمیز می گوید که به زودی اینجا محل بهتری از دبی برای خواننده های ایرانی خواهد بود .

تنها دو موضوع برگزار کنندگان کنسرت را نگران کرده یکی عدم اطلاع کافی ایرانی ها از وضعییت امنیت در کردستان عراق و دیگری حرف و حدیثهایی که بعد از این قبیل کنسرتها در مطبوعات می پیچد .

می توان گفت که امنیت در این منطقه هیچ مشکلی ندارد اما به گفته آقای سلوان اضافه شدن اسم عراق هنوز گروهی را ممکن است نگران کند. درباره موضع دوم هم حسین همتی خبرنگار کرد اینطور توضیح می دهد که در کنسرتهای قبلی به ویژه درباره معین شایعاتی درباره پرداخت مبلغ چشمگیری پول از سوی حکومت خود مختار محلی کردستان مطرح بوده که انتقادهایی را در مطبوعات به وجود آورده است و حتی بیم آن می رفته که چنین موضوعی بر روابط کردستان عراق و ایران تاثیر بگذارد.

هر چند آقای سلوان این شایعات را رد می کند و می گوید: "ما کاملا مستقل عمل می کنیم و حکومت دخالتی در این چیزها ندارد هیچ پولی هم به کسی داده نشده است."

اما شاید یک دلیل دیگر هم گروهی از ایرانی ها را امسال در نوروز به اینجا بکشاند و آن حضور تعدادی از جوانهایی است که پس از وقایع انتخابات ایران ناچار به ترک وطن شده اند و بعضی از آنها به کردستان عراق پناه آورده اند؛ مثل امیر حسین که ترجیح می دهد نام فامیلی اش در این نوشته درج نشود .

او با موبایلش فیلم می گرفته که بازداشت شده اما بعد از چند هفته آزاد شده با این حال از ترس تهدیدها خروج از ایران را ترجیح داده است.

او می گوید که همه اعضای خانواده اش و حتی تعدادی از دوستانش به اربیل خواهند امد تا نوروز را در کنار او باشند و امیر حسین تلخ می خندد و می افزاید :" همه باهم به کنسرت ابی می رویم تا شاید آنجا کمی غصه ها را فراموش کنیم اما از همین الان می دانم که دلم بیشتر هم برای ایران تنگ خواهد شد حتی با اینکه همیشه با ترس و لرز روزهای چهارشنبه سوری ترقه در می کردیم و جشن می گرفتیم .من هنوز دلم برای آن قفس طلایی تنگ می شود."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.