کارل روو از روش های بازجویی دوران بوش دفاع کرد

کارل روو
Image caption کارل روو دستاوردهای دولت جورج بوش را ماندنی و ستودنی دانسته است

کارل روو، مشاور ارشد جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده از تصمیم دولت قبلی آمریکا برای استفاده از روش های بازجویی خشونت آمیز برای "پیشگیری از حملات تروریستی" دفاع کرده است.

آقای روو که از او به عنوان "مغز دولت بوش" نام برده می شد، در مصاحبه با بی بی سی گفت از "به کارگیری فن هایی که موفق به شکستن اراده تروریست ها شده است، احساس غرور می کند."

آقای روو به تازگی کتابی با عنوان "شهامت و پیامد" را به چاپ رسانده که در آن از عملکرد هشت ساله جورج بوش دفاع کرده است.

آقای روو در سخنان خود از به کارگیری روش های شکنجه مانند "القای حس خفگی" دفاع کرد.

در این روش، فرد مورد بازجویی در حالی که سرش در یک کیسه قرار داده شده به تختی بسته می شود و به روی سرش آب ریخته می شود.

در این حالت فرد مورد بازجویی احساس خفگی می کند.

این روش در دوره جورج بوش مورد استفاده قرار می گرفت ولی با به روی کار آمدن باراک اوباما به کارگیری آن از سال گذشته ممنوع شد.

مایکل هایدن، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال 2008 به کنگره این کشور گفت که از این روش تنها برای بازجویی از سه تن از فرماندهان ارشد القاعده استفاده شده است.

یکی از این افراد خالد شیخ محمد است که به گفته مقام های آمریکایی طراح حملات یازدهم سپتامبر بوده است.

آقای روو در مصاحبه با بی بی سی، روش "القای حس خفگی" را شکنجه ندانست و گفت این روش در تمرین های آموزشی سربازان آمریکایی بارها اجرا می شود.

به گفته او شدت به کارگیری این روش در بازجویی فرماندهان القاعده کمتر از شدت اعمال آن بر نظامیان آمریکایی بوده است.

به گفته آقای روو به کارگیری این روش توانست عزم عوامل القاعده را بشکند و آنها را وادار به ارائه اطلاعاتی مهمی کند که مانع از اجرای عملیات مختلف با استفاده از هواپیماهای مسافربری در لندن، لس آنجلس و بر فرار اقیانوس آرام شده است.

او گفت: "مفتخرم با استفاده از این فن ها دنیا را از آن چه که بود، امن تر نگه داشتیم. به کارگیری از فن ها مناسب و با تعهدات بین المللی و قوانین آمریکا منطبق بود."

مطالب مرتبط