نخستین سفیر زن در عربستان سعودی

یکاترینا مایرینگ میکادزه
Image caption خانم میکادزه استوارنامه خود را به پادشاه عربستان ارائه خواهد کرد

برای اولین بار قرار است یک زن نمایندگی سیاسی کشورش در عربستان سعودی را به عهده بگیرد، این رکورد به نام کشور گرجستان ثبت می شود.

یکاترینا مایرینگ میکادزه در حال حاضر سفیر گرجستان در کشورهای کویت، قطر، بحرین، امارات و عمان است و دولت گرجستان تصمیم گرفته حوزه مأموریت دیپلماتیک او را به عربستان سعودی نیز گسترش دهد.

خانم میکادزه استوارنامه خود را به وزارت خارجه عربستان سعودی تقدیم کرده و منتظر وقت ملاقات رسمی با ملک عبدالله، پادشاه سعودی است تا استوارنامه اش تأیید شود و رسماً کار خود را به عنوان نخستین سفیر زن در پایتخت سعودی آغاز کند.

البته محل اقامت خانم میکادزه به احتمال زیاد در پایتخت کویت باقی خواهد ماند.

یکاترینا میکادزه پیش از این هم در سال های ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ میلادی که برای شرکتی آلمانی کار می کرد، همراه با همسر آلمانی اش در عربستان سعودی زندگی کرده و در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط هم گفته که عربستان سعودی "عزیز دل" اوست.

گرجستان به دنبال گسترش روابط خود با عربستان سعودی، به ویژه برای جلب سرمایه این کشور ثروتمند در صنعت کشاورزی خود است.

عربستان سعودی برای تأمین مواد غذائی خود در کشورهای مختلف، اراضی کشاورزی خریداری می کند و به نظر می رسد گرجستان که از توان مالی کافی برای بهره برداری از زمین های حاصلخیز و باغات خود برخوردار نیست، قصد دارد عربستان سعودی را به اجرای طرح مشابهی ترغیب کند.

گردشگری هم از جمله دیگر زمینه هایی است که گرجستان می کوشد سرمایه سعودی ها را به آن جلب کند، کشور گرجستان با وجود جاذبه های زیادی که برای گردشگران دارد فاقد زیرساخت های لازم و امکانات کافی برای جلب گردشگر خارجی است.

یکاترینا میکادزه پیشتر در کشورهای اردن، لبنان و عراق هم مأموریت دیپلماتیک داشته است.