نتایج اولیه انتخابات عراق: مالکی در بغداد جلوتر است

ایاد علاوی(راست) و مالکی
Image caption نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق، نشان دهنده جلوتر بودن نوری المالکی از ایاد علاوی در بغداد است

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق نشان می دهد که ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نخست وزیر عراق، در بغداد از رقبایش با فاصله زیادی جلوتر است.

تعداد نمایندگان بغداد در پارلمان عراق، بیش از هر شهر دیگر این کشور است و در مجلسی که 325 نماینده دارد، 68 کرسی به نمایندگان حوزه های انتخاباتی در بغداد اختصاص دارد.

شمارش بخشی از آراء که نتایج آن هفته گذشته انتشار یافت، حاکی از این بود که ائتلاف به رهبری آقای مالکی در دو استان عمدتا شیعه نشین بابل و نجف بر رقبایش پیشی گرفته است.

پس از او بیشترین آراء متعلق به ائتلاف فهرست العراقیه به رهبری ایاد علاوی، سیاستمدار سکولار و نخست وزیر سابق عراق بود که رهبری چند گروه سنی و شیعه را به عهده دارد.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید تا کنون بیست در صد آراء در بغداد خوانده شده و هنوز نتایج انتخابات در نیمی از استان های عراق معلوم نیست.

کمیسیون انتخاباتی عراق روز گذشته 12 مارس، اعلام کرد که تعداد آراء ائتلاف به رهبری آقای علاوی در دو استان در شمال بغداد، بیشتر از ائتلاف به رهبری نوری المالکی است.

انتظار نمی رود نتایج نهایی انتخابات 18 استان عراق زودتر از دو هفته دیگر اعلام شود.

در انتخابات پارلمانی عراق که هفتم مارس برگزار شد شصت و دو درصد واجدان شرایط در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کردند.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید به نظر می رسد هیچ گروهی قادر نخواهد بود در این انتخابات به اکثریت مطلق دست یابد تا بتواند دولت بعدی این کشور را به تنهایی تشکیل دهد.

تحلیلگران می گویند در هر صورت برنده انتخابات ناچار خواهد بود برای تشکیل دولت جدید، با سایر گروه ها وارد اتئلاف شود.

پیش از برپایی انتخابات این نگرانی وجود داشت که اعراب سنی این انتخابات را به دلیل رد صلاحیت برخی کاندیدهای سنی، تحریم کنند.

نزدیک به پانصد کاندیدا که بیشتر آنها سنی مذهب بودند، از شرکت در انتخابات به دلیل وابستگی به حزب بعث صدام منع شدند.

مطالب مرتبط