اسرائیل عضو ارشد حماس در کرانه غربی را بازداشت کرد

نیروهای امنیتی حماس در غزه
Image caption در سال ۲۰۰۷ حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت

ارتش اسرائیل می گوید یکی از بنیانگذاران شاخه نظامی حماس در کرانه غربی را بازداشت کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت ماهر عوده، از فرماندهان نظامی ارشد حماس را شنبه شب (چهارده مارس) در رام الله در کرانه غربی بازداشت کرده است.

اسرائیل جزئیات چندانی در مورد بازداشت آقای عوده که چهل و هفت سال دارد، منتشر نکرده است.

طی ده سال گذشته، اسرائیل در پی آقای عوده بود. او متهم به دست داشتن در چند فقره بمبگذاری در اسرائیل است که بیش از هفتاد کشته بر جای گذاشته است.

سخنگوی حماس در واکنش گفته است که ماهر عوده با کمک نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی در روستایی که تحت کنترل این نیروها است، بازداشت شده است.

خبرنگار بی بی سی در کرانه غربی می گوید این بازداشت، نشاندهنده تنش میان حماس و فتح به رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

گفته شده که پیکارجویان تحت اختیار آقای عوده، برای حملات حماس علیه اسرائیل، مهمات تهیه می کردند و فلسطینیانی را که متهم به همکاری با اسرائیل بودند، می ربودند.

آقای عوده یک بار در سال ۱۹۹۸ توسط نیروهای تشکیلات خودگردان بازداشت اما به فاصله کوتاهی آزاد شد.

نیروهای امنیتی اسرائیل با همکاری نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی از سال ۲۰۰۷ به سرکوب نیروهای حماس در کرانه غربی پرداخته اند.

در این سال حماس کنترل نوار غزه را در دست گرفت و از آن زمان سرزمین های فلسطینی، به دو قسمت تحت کنترل حماس و فتح تقسیم شده است.

جنبش حماس در سال ۱۹۸۷ در اوائل انتفاضه اول شکل گرفت.

این گروه فلسطینی از سوی اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می شود اما هواداران این گروه آن را گروهی برای مقابله با اشغالگری اسرائیل می دانند و از آن حمایت می کنند.