تجمع مخالفان قرمزپوش دولت تایلند در بانکوک

تظاهرات معترضان دولت تایلند
Image caption معترضان خواهان اصلاحات سیاسی در تایلند هستند

دهها هزار نفر از مردم تایلند در بانکوک، پایتخت این کشور جمع شده اند تا از دولت این کشور بخواهند انتخابات زودرس پارلمانی برگزار کند.

این افراد که پیراهن هایی به رنگ قرمز به تن دارند، می گویند در صورتی که دولت تایلند توجهی به این درخواست نکند، تظاهرات بیشتری ترتیب خواهند داد.

دولت تایلند در واکنش گفته است قصد برگزاری انتخابات زودرس در این کشور را ندارد.

حدود چهل هزار سرباز و پلیس تایلندی برای جلوگیری از بروز مشکل در خیابان های پایتخت حضور یافته اند. حضور این نیروها در برابر ساختمان های دولتی و هتل ها محسوس گزارش شده است.

خبرنگار بی بی سی در تایلند می گوید بسیاری از معترضان از هواداران تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند هستند که چهار سال پیش در یک کودتای نظامی سرنگون شد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، معترضان که تعداد آنها نزدیک به صد هزار نفر برآورد شده است، خواهان اصلاحات سیاسی در تایلند هستند.

بیشتر تظاهرکنندگان از شمال تایلند به بانکوک آمده اند که پایگاه مردمی آقای شیناواترا به شمار می رود.

معترضان، دولت کنونی تایلند را غیرقانونی می دانند و آن را متهم به برخورداری از حمایت ارتش و نخبگان پایتخت کرده اند.

بانیان این تظاهرات می گویند تجمع آنها صلح آمیز خواهد بود اما در صورتی که دولت تایلند به درخواست های آنها توجهی نکند، حجم فعالیت های خود را افزایش خواهند داد.

این تظاهرات توسط "جبهه متحد برای دموکراسی علیه دیکتاتوری" ترتیب داده شده است.

از سال 2006 به این سو، تایلند درگیر بحران سیاسی است. در آن سال مخالفان زردپوش شیناواترا طی تظاهراتی خواهان استعفای او به علت اتهامات فساد شدند.

پس از کودتایی که به سرنگونی تاکسین شیناواترا منجر شد، متحدان او موفق شدند در سال 2008 به قدرت بازگردند اما مخالفان، دفتر نخست وزیری را به مدت سه ماه به اشغال خود در آوردند و دو فرودگاه اصلی بانکوک را برای یک هفته تصرف کردند.

آقای تاکسین در حال حاضر در تبعیدی خود خواسته در دوبی زندگی می کند. او پیش از خروج از تایلند به دو سال حبس به دلیل سوء استفاده از قدرت محکوم شد اما هوادارانش می گویند این رای دلایل و انگیزه های سیاسی داشته است.

مطالب مرتبط