واشنگتن پست: ایران در پی خرید بمب اتمی بود

عبدالقدیر خان
Image caption عبدالقدیر خان در پاکستان به عنوان یک قهرمان ملی مطرح است

روزنامه واشنگتن پست روز یکشنبه (۱۴ مارس) با انتشار مقاله ای ایران را به تلاش برای خرید بمب اتمی از پاکستان در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی متهم کرد.

واشنگتن پست این اتهام را بر اساس اظهارات "کتبی" عبدالقدیر خان، دانشمند هسته ای پاکستان منتشر کرده است.

واشنگتن پست می گوید، این مدارک را از سایمن هندرسن، روزنامه نگار بریتانیایی دریافت کرده و توسط منابعی مستقل درباره صحت این مدارک اطمینان دارد.

عبدالقدیر خان به پدر بمب اتمی پاکستان شهرت دارد.

او در سال ۲۰۰۸ میلادی این اتهام که بطور پنهانی به ایران، کره شمالی و لیبی تکنولوژی هسته ای فروخته را رد کرد و گفت که اعتراف سال ۲۰۰۴ او در این خصوص زیر فشار گرفته شده بود و صحت ندارد.

اما روزنامه واشنگتن پست به نقل از اظهارات "کتبی" عبدالقدیر خان نوشته است که دولت ایران در سال ۱۹۸۸ میلادی از پاکستان خرید بمب اتمی را درخواست کرده بود.

ایران هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را تکذیب می کند.

واشنگتن پست نوشته است، علی شمخانی، وزیر دفاع سابق ایران و از مقام های ارشد سپاه پاسداران در آن زمان در سفرش به اسلام آباد، پایتخت پاکستان، درخواست دریافت بمب اتمی را مطرح کرده بود.

پاکستان در سال ۱۹۹۸ میلادی اولین بمب اتمی خود را آزمایش کرد، اما آنطور که واشنگتن پست می نویسد، سازمان های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که پاکستان در سال ۱۹۸۶ میلادی توانایی تولید چنین بمبی را کسب کرده بود.

به نوشته واشنگتن پست، ژنرال میرزا اسلم بیگ، فرمانده پیشین ارتش پاکستان از انتقال فن آوری تولید بمب هسته ای به ایران حمایت می کرد، اما سایر مقام های نظامی پاکستان با آن مخالفت کردند.

این ژنرال بازنشسته در مصاحبه با واشنگتن پست اتهام حمایت از فروش بمب اتمی به ایران را رد کرده و گفته است که به مقام های ایران توصیه کرده بود که در مورد تکنولوژی هسته ای، با بی نظیر بوتو، نخست وزیر وقت گفتگو کنند.

آن طور که واشنگتن پست می نویسد، در نهایت دولت پاکستان موافقت می کند که قطعات دو سانترفیوژ قدیمی و طرح ساخت سانترفیوژ (دستگاه غنی سازی اورانیوم) و همچنین فهرستی از اسامی فروشندگان تجهیزات اتمی را در اختیار ایران قرار دهد.

عبدالقدیر خان در اوت ۲۰۰۸ به روزنامه بریتانیایی گاردین گفته بود که تجهیزات غنی سازی اورانیوم در بازارهای غربی براحتی قابل دسترسی اند و ایران و کره شمالی و هر کسی که پولی بپردازد براحتی می تواند به این تجهیزات دست بیابد.

او از اظهار نظر درباره این موضوع که ارتش پاکستان تجهیزات اتمی را در اختیار ایران، لیبی و کره شمالی گذاشته و پس از آشکار شدن قضایا، او را به اقدام خودسرانه در این رابطه متهم کرد، خودداری کرده است.