سفر رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل به ترکیه

سپهبد گبی اشکنازی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل
Image caption سپهبد گبی اشکنازی با مقام های ترکیه در باره برنامه هسته ای ایران نیز گفت و گو می کند

سپهبد گبی اشکنازی، رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل برای شرکت در نشست ناتو و دیدار با مقام های ترک به ترکیه سفر کرده است.

قرار است در نشست ناتو در باره تروریسم و همکاری های بین المللی برای مقابله با آن مذاکراتی صورت گیرد.

در این سفر یک روزه، آقای اشکنازی با ژنرال ایلکر باش بوغ، رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه و وجدی گونول، وزیر دفاع اسرائیل نیز دیدار می کند. در این دیدارها، همکاری های نظامی دو کشور مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

برنامه هسته ای ایران، روند صلح خاورمیانه و نقش گروه هایی مانند حزب الله در لبنان و حماس در مناطق فلسطینی از جمله مسایلی هستند که در این دیدارها مطرح خواهند شد.

در ماه ژانویه امسال، اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نیز به منظور بهبود روابط دو کشور به ترکیه سفر کرد و با مقام های ارشد این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

ترکیه طی دهه های گذشته، مهم ترین متحد اسرائیل در خاورمیانه بوده و روابط دو کشور به خصوص در زمینه نظامی دارای اهمیت استراتژیک بوده است.

وزارت دفاع ترکیه خواهان خرید هواپیماهای بدون سرنشین از اسرائیل است. دو کشور برای تولید این محصول، نزدیک به صد و هشتاد میلیون دلار سرمایه گذاری مشترک انجام داده اند اما مشکلات فنی و تنش های سیاسی مانع از تحویل این هواپیماها به ترکیه شده است.

ترکیه همچنین قرار است دوربین دیجیتالی قابل نصب در هواپیماهای جنگی به ارزش 140 میلیون دلار از اسرائیل بخرد.

از زمان عملیات نظامی اسرائیل در غزه و انتقادهای علنی ترکیه از این اقدام، روابط دو کشور با تنش همراه شده است.

درگیری لفظی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در زمان اجلاس سالانه داووس نیز به این تنش ها افزود.

آقای اردوغان در آن نشست، غزه را "یک زندان با فضای باز" خوانده و گفته بود مردم غزه برای دسترسی به اقلام ابتدایی خود نیز به کسب مجوز از اسرائیل نیاز دارند.

مطالب مرتبط