نخست وزیر تایلند اولتیماتوم مخالفان را رد کرد

آبهیسیت وجاجیوا
Image caption آقای آبهیسیت درخواست انحلال پارلمان تایلند را رد کرده است

آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند اولتیماتوم تظاهرکنندگان مخالف دولت برای برگزاری انتخابات زودتر از موعد را رد کرده است.

تظاهرکنندگان، پایان دادن به بحران سیاسی دراز مدت تایلند را مشروط به برگزاری انتخابات کرده اند.

هنگامی که سخنرانی آقای آبهیسیت از تلویزیون پخش می شد، ده ها هزار تظاهر کننده در مقابل پادگان های ارتش در بانکوک جمع شده بودند.

نخست وزیر تایلند پیشنهاد انحلال فوری پارلمان را رد کرد ولی گفت مخالفت با این پیشنهاد به این معنی نیست که او به سخنان مردم از جمله تظاهرکنندگان گوش نخواهد داد.

آقای آبهیسیت در جریان سخنرانی خود نیروهای امنیتی را به صبر و بردباری دعوت کرد و از تظاهرکنندگان نیز خواست آرامش را حفظ کنند.

ولی وی تاکید کرد که اکنون زمان مناسب برای برگزاری انتخابات نیست.

طرفداری از نخست وزیر سابق

بسیاری از مخالفان دولت که از طرفداران تاکسین شیناواترا، نخست وزیر برکنار شده تایلند هستند، دولت کنونی را غیرقانونی می دانند.

خبرنگار بی بی سی در بانکوک می گوید اگر چه جو هنوز صلح آمیز و آرام است ولی هر قدر این اعتراض ها بیشتر طول بکشد و هر اندازه دولت بیشتر در برابر خواست معترضان ایستادگی کند، احتمال تنش و مقابله افزایش می یابد.

در حال حاضر، حدود چهل هزار سرباز و پلیس تایلندی برای جلوگیری از بروز ناآرامی در خیابان های پایتخت حضور یافته اند. حضور این نیروها در برابر ساختمان های دولتی و هتل ها محسوس گزارش شده است.

از سال 2006 به این سو، تایلند درگیر بحران سیاسی است. در آن سال مخالفان آقای تاکسین طی تظاهراتی خواهان استعفای او به علت اتهامات فساد شدند.

پس از کودتایی که به سرنگونی تاکسین شیناواترا منجر شد، متحدان او موفق شدند در سال 2008 به قدرت بازگردند اما مخالفان، دفتر نخست وزیری را به مدت سه ماه به اشغال خود در آوردند و دو فرودگاه اصلی بانکوک را برای یک هفته تصرف کردند.

آقای تاکسین در حال حاضر در تبعیدی خود خواسته در دوبی زندگی می کند.

مطالب مرتبط