سفیر اسرائیل: روابط آمریکا و اسرائیل بحرانی است

Image caption مایکل اورن می گوید بحران در روابط این کشور با آمریکا تاریخی است

بنا به گزارش ها رسانه های اسرائیل، مایکل اورن، سفیر این کشور در آمریکا گفته است بحرانی که روابط دو کشور با آن روبرو شده اند، بحرانی تاریخی تلقی می شود.

آقای اورن در مکالمه تلفنی با دیپلمات های اسرائیلی در دو روز گذشته گفته است که بحرانی که کشورشان با آن مواجه شده، بسیار جدی است.

روز یکشنبه (۱۴ مارس)، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تلاش کرد مجادله ای را که میان این کشور و آمریکا بر سر ساخت واحدهای مسکونی جدید رخ داده، کم اهمیت نشان دهد و از این که در جریان سفر جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به منطقه اعلام شده شهرک های یهودی نشین در شرق بیت المقدس گسترش می باید، ابراز تاسف کرد.

او گفت همزمان شدن اعلام این خبر با سفر آقای بایدن غیر عمدی بوده است.

در همین حال بنا به گزارش خبرگزاری ها،آقای نتانیاهو روز دوشنبه (۱۵ مارس)، انکار کرد که در نظر دارد ساخت خانه های جدید برای یهودیان در بیت المقدس شرقی را متوقف کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز او گفت: "برای چهل سال هیچ دولت اسرائیلی شهرک سازی در بیت المقدس را مهار نکرده است."

به خاطر فشارهای آمریکا آقای نتانیاهو در ماه نوامبر سال گذشته به طور موقت خانه سازی در شهرک های یهودی نشین کرانه باختری را متوقف کرد اما حاضر نشد طرح های مربوط به بیت المقدس را به حال تعلیق درآورد.

نخست وزیر اسرائیل امروز در نطقی در پارلمان این کشور، خطاب به مقام های فلسطینی که خاطرنشان کرده اند، اگر طرح ساخت ۱۶۰۰ خانه جدید برای یهودیان در شرق بیت المقدس متوقف نشود مذاکرات صلح را از سر نمی گیرند، گفت که احیای گفتگوها را مشمول شرط های جدیدی نکنند.

در همین حال کاترین اشتون، رئیس سیاست گذاری خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت تصمیم اسرائیل برای گسترش شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینی در بیت المقدس شرقی، مذاکرات صلح خاورمیانه را با خطر مواجه کرده است.

خانم اشتون در جریان اولین سفر رسمی خود به مصر، خطاب به اعضای اتحادیه عرب گفت که اتحادیه اروپا، شهرک های یهودی نشین را غیر قانونی و سدی در راه صلح منطقه می داند.

آمریکا از تصمیم جدید اسرائیل برای ساخت خانه های بیشتر برای یهودیان، که اعلامش مصادف شد با تلاش های آمریکا برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه، به شدت انتقاد کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از اسرائیل خواسته است از ساخت واحدهای جدید مسکونی برای یهودیان در بیت المقدس شرقی منصرف شود.

گزارشگران می گویند از زمان روی کار آمدن دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، رخداد اخیر، جدی ترین بحران در روابط دو کشور است.

یکی از دستیاران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته گفت اعلام تصمیم گسترش شهرک سازی در بیت المقدس شرقی "توهینی" به آمریکا بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، کمیته ای از مقام های ارشد را تشکیل داده است تا در باره زمان اعلام خبر خانه سازی بیشتر برای یهودیان در شرق بیت المقدس تحقیق شود.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در واکنش به خبر خانه سازی های جدید گفته بودند این برنامه نشان می دهد که اسرائیل معتقد است تلاش های آمریکا برای صلح پیش از شروع، شکست خورده است.

اواخر سال ۲۰۰۹، اسرائیل اعلام کرد که برای نشان دادن حسن نیت خود به فلسطینیان، ساخت واحدهای مسکونی در اراضی اشغالی را برای مدتی به حالت تعلیق در می آورد. این تعلیق شامل بیت المقدس شرقی نمی شد و از آن زمان در چند نوبت، واحدهای مسکونی جدیدی در اراضی اشغالی ساخته شده است.

این مساله با خشم فلسطینیان و انتقاد بین المللی مواجه بوده است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.

مطالب مرتبط