ادامه فشار آمریکا بر اسرائیل درباره بیت المقدس شرقی

Image caption آقای کراولی پیش بینی کرد که مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل و فلسطینی ها برگزار شود

دولت آمریکا می گوید، در انتظار پاسخ "رسمی" اسرائیل به درخواستش درباره لغو برنامه ساخت 1600 واحدهای مسکونی در بیت المقدس شرقیست.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته است: "پس از آن که پاسخ اسرائیل را دریافت کنیم و ببینیم که چگونه به نگرانی های ما جواب داده اند، پیامدهای آن را بررسی خواهیم کرد".

این در حالیست که سفر جورج میچل، نماینده آمریکا در امور صلح خاورمیانه به اسرائیل و سرزمین های فلسطینی ها به تاخیر افتاده است.

قرار بود که این سناتور بازنشسته عصر دوشنبه (15 مارس) واشنگتن را به قصد خاورمیانه ترک کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه هرگونه محدودیت بر ساخت و سازها توسط یهودیان در بیت المقدس را رد کرده است.

او طی سخنانی در پارلمان اسرائیل گفت که در 40 سال گذشته هیچ دولتی در اسرائیل ساخت و ساز در محله های این شهر را محدود نکرده است.

اقدام وزارت کشور دولت وی در اعلان برنامه ساخت و سازهای جدید با سفر هفت گذشته جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل هم زمان شد.

این کار خشم دولت آمریکا را برانگیخت. آقای بایدن شخصا این اقدام اسرائیل را محکوم کرد.

مقام های ارشد آمریکا از جمله هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلان این خبر را توهین آمیز دانسته اند.

رسانه های اسرائیل گزارش داده اند که هیلاری کلینتون از بنیامین نتانیاهو خواسته است که درباره علت اعلام این خبر در زمان سفر بایدن تحقیق کند و برنامه ساخت و سازهای تازه در بیت المقدس شرقی را لغو کند.

Image caption جان مک کین اختلاف اسرائیل و آمریکا را به نوعی مرافعه خانوادگی تشبیه کرد

دیوید اکسلراد، مشاور ارشد باراک اوباما، روز یکشنبه اقدام اسرائیل را حساب شده خواند، هرچند نخست وزیر این کشور می گوید که سوء نیتی نداشته است.

واکنش ها

بنا بر گزارش های رسانه های اسرائیل، مایکل اورن، سفیر این کشور در آمریکا هشدار داده است بحرانی که روابط دو کشور با آن روبرو شده اند، بحرانی تاریخی تلقی می شود و بسیار جدیست.

موضع گیری کم سابقه دولت اوباما علیه دولت نتانیاهو، واکنش های متفاوتی نیز بین گروه های یهودی آمریکا در پی داشته است.

شورای دموکراتیک ملی یهودیان (ان جی دی سی) با صدور بیانیه ای حمایتش را از جو بایدن اعلام کرده و گفته است که از اظهارت "رک" و "صادقانه" معاون اوباما حمایت می کند.

گروی لابی لیبرال "جی استریت" هم با اتخاذ موضع مشابه ای خواهان اقدام محکم تر دولت آمریکا برای پیشبرد مذاکرات صلح شده است.

اما بزرگ ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل موضع گیری های اخیر مقام های آمریکایی را نگران کننده دانسته است.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، ضمن هشدار درباره این موضع گیری های کم سابقه، از دولت اوباما خواسته است که برای "رفع تنش با اسرائیل فورا اقدام کند."

شماری از اعضای کنگره آمریکا نیز در این خصوص مواضعی مشابه اتخاذ کرده اند.

سناتور دموکرات مستقل جو لیبرمن و سناتور جمهوریخواه جان مک کین روز دوشنبه اختلاف جاری بین اسرائیل و آمریکا را "مرافعه ای بین اعضای یک خانواده" توصیف کردند و خواهان حل و فصل آن شدند.

جو لیبرمن که از طرفداران سرسخت اسرائیل بشمار می آید، شکاف اخیر را "غیرضروری" خواند و آن را برای منافع مشترک آمریکا و اسرائیل خطرناک ارزیابی کرد.

با وجود این اظهارات، مقام های دولت اوباما تاکید کرده اند که تعهد ایالات متحده در قبال اسرائیل همچنان محکم است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که مذاکرات غیر مستقیم اسرائیل و فلسطینی ها برگزار شود.

رهبران فلسطینی می گویند، گفتگوهای غیرمستقیم صلح با اسرائیل که میانجیگران آمریکایی برای ترتیب دادن آن می کوشیدند اکنون "مورد تردید" است.

فلسطینیان می خواهند کشور مستقل آنها با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل گیرد و نگران این مساله هستند که فعالیت های ساختمانی اسرائیل، ارتباط میان بیت المقدس شرقی و کرانه غربی را قطع کند.

اسرائیل در جنگ سال 1967 بخش شرقی بیت المقدس را به اشغال خود در آورد. این اقدام اسرائیل از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشده است.

مطالب مرتبط