'وزیر خارجه اسرائیل، دیدار رئیس جمهور برزیل را تحریم کرد'

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل
Image caption امتناع رئیس جمهور برزیل از بازدید از مقبره پایه گذاران جنبش صهیونیسم دلیل این اقدام وزیر خارجه اسرائیل عنوان شده است

گزارش ها حاکی از آن است که آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل دیدار لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل از این کشور را تحریم و از دیدار با او خودداری کرده است.

رسانه های برزیلی و اسرائیلی می گویند آقای لیبرمن از دیدار با رئیس جمهور برزیل و شرکت در نشست پارلمان اسرائیل که قرار بود آقای لولا در آن سخنرانی کند، خودداری کرده است.

امتناع رئیس جمهور برزیل از بازدید از مقبره پایه گذاران جنبش صهیونیسم دلیل این اقدام وزیر خارجه اسرائیل عنوان شده است.

به غیر از این روابط دوستانه برزیل با ایران نیز با خشم محافلی در اسرائیل رو به رو شده است. رئیس جمهور برزیل با وضع تحریم ها علیه ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور مخالفت کرده است.

رئیس جمهور برزیل در دیدار خود از اسرائیل گفته است که کشورش مایل به صلح در منطقه است. او سفر خود را "ماموریت صلح" خوانده و گفته که مایل است کشورش نقش پر رنگ تری در مسایل جهانی داشته باشد.

برزیل، بزرگ ترین شریک تجاری اسرائیل در آمریکای لاتین به شمار می رود. در دوران ریاست جمهوری آقای لولا، حجم مراودات تجاری ایران و برزیل نیز چهل درصد افزایش یافته است.

آقای لولا از اسرائیل به مناطق فلسطینی و اردن نیز سفر می کند. رئیس جمهور برزیل قرار است در ماه مه نیز از ایران دیدار کند.

در ماه نوامبر سال پیش، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران به اولین رئیس جمهور کشورش تبدیل شد که از برزیل دیدار کرد.

در دیدارهای میان روسای جمهور دو کشور، آقای لولا از تلاش ها برای به انزوا کشاندن ایران بر سر برنامه هسته ای انتقاد کرد اما در عین حال به رئیس جمهور ایران پیشنهاد داد که با غرب وارد تعامل شود.

مطالب مرتبط