معترضان در تایلند به ساختمان های دولتی خون پاشیدند

Image caption معترضان می گویند خون را اهدا کرده اند تا عشق خود را به تایلند نشان دهند

معترضان مخالف دولت تایلند در سومین روز از اعتراضات در این کشور، دست به حرکتی نمادین زده و در داخل محوطه مجتمع اصلی ادارات دولتی در بانکوک خون به اطراف پاشیده اند.

آنها با نیروهای امنیتی به توافق رسیده بودند که به شمار معدودی از معترضان اجازه داده شود مقدار کمی خون اهدایی را به نشانه فداکاری به سمت ساختمان های دولتی بپاشند.

در خارج از این محوطه دهها هزار تظاهر کننده قرمز پوش در مخالفت با دولت تایلند روز سه شنبه (16 مارس)، در نزدیکی ادارات دولتی تجمع کرده اند. آنها پیش از حضور در این تجمعات خون اهدا کردند تا از آن در این حرکت نمادین استفاده شود.

این گروه کوچک از معترضان خون اهدایی را به اطراف ریختند و دولت تایلند را نفرین کردند. معترضان معتقدند دولت به طور غیر قانونی روی کار آمده است اما دولت حاضر نیست استعفا دهد.

صدها مامور پلیس خیابان هایی را که به ادرات دولتی منتهی می شود، مسدود کرده اند چون تظاهرکنندگان گفته بودند قصد دارند در اوج اعتراضات امروز، خونشان را به طرف همه ساختمان های دولتی بپاشند اما این برنامه تحت نظر نیروهای امنیتی فقط در محوطه ای مشخص و در حدی محدود اجرا شده است.

معترضان خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید هستند.

تا کنون اعتراضات صلح آمیز بوده است و هر دو طرف گفته اند تلاش دارند از خشونت اجتناب کنند.

آبهیسیت وجاجیوا، نخست وزیر تایلند گفته است زیر بار هشدار تظاهرکنندگان نخواهد رفت اما شنیدن تقاضاهای آنها را رد نکرده است.

آقای آبهیسیت در جریان سخنرانی تلویزیونی که روز گذشته ایراد کرد، به نیروهای امنیتی گفت صبر و بردباری داشته باشند. او همچنین از تظاهرکنندگان خواست آرامش را حفظ کنند.

اما او تاکید کرد که اکنون زمان مناسب برای برگزاری انتخابات نیست.

ویرا موسکاپونگ، رهبر سرخ پوشان در بانکوک، پایتخت تایلند، اولین معترضی بود که خون خود را برای مراسم امروز اهدا کرد.

مقام های بهداشتی، کمیته بین المللی صلیب سرخ و حتی تاکسین شیناواترا، نخست وزیر برکنار شده تایلند و از شخصیت های اصلی در اعتراضات اخیر، در باره بهداشتی بودن نحوه گرفتن خون از اهدا کنندگان ابراز نگرانی کرده اند.

اما معترضان، از جمله شمار کثیری از راهب هایی که خون اهدا کرده اند، این نگرانی را بی مورد توصیف کرده اند.

یکی از رهبران حرکت های اعتراضی گفت: "ما سه چادر برای اهدای خون برپا کرده ایم و تمام کسانی که خون می گیرند، پزشک، پرستار و یا افراد مجرب دیگر هستند که داوطلبانه به ما پیوسته اند."

دولت تاکنون به اعتراضات امروز واکنشی نشان نداده است اما جلسه هفتگی خود را لغو کرده است.

از سال 2006 به این سو، تایلند درگیر بحران سیاسی است. در آن سال مخالفان آقای تاکسین طی تظاهراتی خواهان استعفای او به علت اتهامات فساد شدند.

پس از کودتایی که به سرنگونی تاکسین شیناواترا منجر شد، متحدان او موفق شدند در سال 2008 به قدرت بازگردند اما مخالفان، دفتر نخست وزیری را به مدت سه ماه به اشغال خود در آوردند و دو فرودگاه اصلی بانکوک را برای یک هفته تصرف کردند.

آقای تاکسین در حال حاضر در تبعیدی خود خواسته در دوبی زندگی می کند.

مطالب مرتبط