رضایت رئیس جمهوری تاجیکستان از نتایج انتخابات پارلمانی

Image caption اجلاس نخست پارلمانی تاجیکستان با 63 نماینده، که اغلب آنها عضو حزب حاکم حلق دموکرات هستند، آغاز به کار کرد

رئیس جمهوری تاجیکستان، ضمن سخنرانی در جلسه نخست پارلمان جدید این کشور، انتخاباتاخیر پارلمانی را "شفّاف و دموکراتیک" خواند.

این در حالیست، که ناظران بین‌المللی و رهبران احزاب مخالف از نحوه برگزاری انتخابات در تاجیکستان بشدّت انتقاد کرده‌اند.

در اجلاس نخست پارلمان تاجیکستان شکورجان ظهورف، رئیس مجلس نمایندگان این کشور برگزیده شد. همچنین نمایندگان پارلمان در روز نخست کار آن، رؤسای کمیته‌ها و سه معاون رئیس مجلس نمایندگان را انتخاب کردند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در جلسه پارلمان سخنرانی کرد و از نمایندگان جدید دعوت کرد، تا با فساد مالی در کشور مبارزه کنند.

انتخاب قبل از اجلاس”

به نظر چنین می‌نمود که فهرست بیشتر نمایندگانی که به سمت رؤسای کمیته‌ها در اجلاس نخست پارلمان انتخاب شدند، از قبل آماده شده بود.

در دقایق اوّل کار پارلمان کمیسیون ویژه تدارکات برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان تحت سرپرستی عالم سلیمزاده در طول کمتر از دو دقیقه تصمیم گیری را انجام داد و با سند آماده وارد تالار پارلمان شد و آن را به همگان قرائت کرد.

Image caption آقای کبیری امیدوار بود، که رئیس جمهور ضمن سخنرانی در پارلمان "پهلوهای جداگانه قانون‌شکنیهای مقامات مربوط" در جریان انتخابات را روشن سازد

در این اجلاس برای سمت ریاست پارلمان تنها اسم یک نماینده پیشنهاد شد و در طول 20 دقیقه نمایندگان پارلمان با رأی دهی پنهانی شکورجان ظهورف را به این سمت انتخاب کردند. رؤسای ده کمیته پارلمان نیز در فرصت خیلی کوتاه و با اکثریّت ‌آرا انتخاب شدند.

محی‌الدین کبیری، نماینده پارلمان از حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، که از چهره‌های عمده مخالف است، می‌گوید که تجربه فعالیّت پارلمانها در کشورهای جهان حاکیست، که انتخاب رئیس مجلس تا دو و حتّی سه روز ادامه‌ می‌یابد.

وی افزود: “این شیوه پیشنهاد اسامی و فعالیّت پارلمان ما هنوز از شیوه‌های کار اجلاسهای دوران شوروی منشأ می‌گیرد.”

امّا اسماعیل تلبکف، نماینده پارلمان از حزب کمونیست تاجیکستان در این باره عقیده دیگری دارد. آقای تلبکف می‌گوید: “همگان خیلی خوب با شخصیت شکورجان ظهورف آشنایی دارند و ضرورت به هیچ گونه آلتیرناتیوی نبود.”

Image caption آقای ظهوراو می‌گوید، که 18 سال بشد در پهلوی آقای رحمان است

این نماینده پارلمان از تجربه انتخابات و فعالیّت به گفته وی ”ناخوبی” رده یا مجلس نمایندگان در اکراین یادآور شد و گفت، که کشمکشهای انتخاباتی در آن کشور منجر به بحرانهای زیاد اقتصادی شده است.

“در پهلوی رئیس جمهور”

شکورجان ظهورف، رئیس منتخب پارلمان تاجیکستان، در سخنرانی اوّل خود ضمن ابراز سپاس به رئیس جمهوری گفت، که “همیشه در پهلوی رئیس جمهوری بوده و جانبداری این شخصیت بزرگ را" احساس می‌کرده و به این روز رسیده است.

آقای ظهورف گفت: “ما در دوره سرنوشت‌ساز قرار داریم. ما کوشش خواهیم کرد، که قانونها و قرارهایی (مصوّبهایی) به تصویب رسانیم، تا هر چه زودتر کشورمان به استقلال اقتصادی، غذایی و انرژی برسد.”

Image caption آقای رحمان گفت، که انتخابات پارلمانی در فضای شفّاف و به طور آزاد و دموکراتیک برگزار شد

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در تبریکات خود به نمایندگان پارلمان جدید تاکید کرد، که نمایندگان پارلمان در فعالیّت آینده خود بیشتر برای از میان بردن فساد مالی در تاجیکستان کوشش کنند.

آقای رحمان گفت: “این مسئله جدّی است، بیایید هر قانونی، که برای (فساد را) از میان بردن کمک می‌کند، به تصویب رسانیم. من چندی قبل در برخی از نواحی تاجیکستان عدّه‌ای از دادستانها را برای فساد مالی از سمتشان برکنار کردم.”

همچنین آقای رحمان ضمن ارزیابی انتخابات گذشته پارلمانی تاجیکستان، آن را "شفّاف و دموکراتیک" خواند و گفت: “معرکه انتخاباتی 28 فوریه سال روان در فضای آزادانه، شفّاف، دموکراتیک و طبق قانونهای موجوده در کشور دایر شد. و مهمّتر از همه، در شرایط آرام و با شرکت فعال مردم برگزار شد.”

آقای رحمان برای تمام مردم تاجیکستان اظهار سپاس کرد و گفت که “مردم توانست در فضای وحدت و یگانگی در انتخابات پارلمانی شرکت کند.”

Image caption هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا از جریان انتخابات پارلمانی انتقاد کرده و گفته بود، که این انتخابات با موازین بین‌المللی سازگار نبود

این در حالیست، که هیئت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا از جریان انتخابات پارلمانی و مجالس محلی تاجیکستان انتقاد کرده و گفته بود، که این انتخابات "با وجود برخی پیشرفتها با موازین بین‌المللی اصلاً سازگار نبود."

همچنین، برخی از رهبران احزاب سیاسی مخالف در تاجیکستان از موارد زیاد "تقلّب" در جریان شمارش ‌آرا اطّلاع داده و به دادگاهها از "تقلّبات" شکایت برده‌اند.

در اجلاس اوّلین پارلمان جدید تاجیکستان 63 نماینده، که بیش از 80 در سد آنها نمایندگان حزب حاکم خلق دموکرات هستند، شرکت داشتند.

عدّه‌ای از صاحب‌نظران با اشاره ‌به تعداد اندکی از نمایندگان احزاب مخالف در پارلمان، فعالیّت آینده آن را چندان مؤثر نمی‌دانند و می‌گویند که این پارلمان از پارلمانهای قبلی تفاوت چندانی نخواهد داشت.

مطالب مرتبط