'پاکسازی ارتش و سازمان های امنیتی عراق در صورت پیروزی علاوی'

ایاد علاوی
Image caption آقای علاوی می گوید نوری المالکی باید سکولارتر شده و همچنین حاضر به همکاری با مخالفان باشد

ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق که در تازه ترین شمارش آراء انتخابات پارلمانی این کشور از رقبایش جلو افتاده است، می گوید در صورت پیروزی، در صدد پاکسازی ارتش و سازمان های امنیتی عراق برخواهد آمد.

اظهارات آقای علاوی که در مصاحبه با بی بی سی بیان شد در ارتباط با شکایات از رخنه چریک های شیعه مذهب به داخل نیروهای عراقی است.

ایاد علاوی که سکولار است رقیب خود نوری المالکی نخست وزیر کنونی عراق را متهم به فرقه گرایی کرد و هر گونه همکاری با وی در صورتی که موضعش را تغییر ندهد، منتفی دانست.

ایاد علاوی گفت نوری المالکی باید سکولارتر شده و بیشتر حاضر به کار با مخالفان باشد و همچنین موافقت کند که شماری از انتصابات اخیر در رده های بالای دولت را کان لم یکن اعلام کند.

وی از نام بردن از اشخاص بخصوصی خودداری کرد.

آقای علاوی همچنین گفت بدون آشتی دو جناح اصلی در عراق، هرگز ثبات در این کشور برقرار نخواهد شد.

ناتالیا آنتلاوا، خبرنگار بی بی سی می گوید این احتمال وجود دارد که آقای علاوی که در سال 2005، نخست وزیر عراق بود مجددا این سمت را احراز کند.

شمارش 90 درصد آراء نشان می دهد که ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، برای اولین بار برتری اندکی بر ائتلاف نوری مالکی یافته است، اگرچه ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر عراق در شهرهای مهم مانند بغداد و بصره پیشتاز است.

با پیشی گرفتن ائتلاف آقای علاوی در این مرحله، برخی هواداران نوری مالکی، احتمال تقلب گسترده را مطرح کرده و خواهان بازشماری آرا در سطح کشوری شده اند.

اظهارنظرهایی از این دست مغایر با سخنان آقای مالکی است که چند روز پیش "تقلب گسترده" را رد کرده و میزان تخلفات را "بسیار کم" خوانده بود.

کمیسیون ملی انتخابات عراق اتهامات تخلف در شمارش آرا را رد کرده و گفته است نیازی به بازشماری آرا وجود ندارد.

یک عضو این کمیسیون در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته است که عملکرد کمیسیون انتخابات عراق، شفاف و روشن است و این کمیسیون بر اهمیت این مساله آگاه است.

مطالب مرتبط