شورشیان یمن زندانیان خود را آزاد کردند

Image caption شورشیان حوثی می گویند این فرقه شیعه زیدی در یمن همواره قربانی تبعیض بوده است

مقامات در شمال یمن می گویند شورشیان شیعه 178 غیرنظامی و سرباز را آزاد کرده اند.

آزادی آنها در حالی رخ داده است که دولت این کشور شورشیان موسوم به حوثی را متهم کرده است اجرای توافقنامه صلح را که در ماه فوریه منعقد شد، به تعویق انداخته اند.

بنا به مواردی که در توافق صلح ذکر شده است شورشیان موافقت کرده اند همه زندانیان خود را آزاد، جاده ها را باز و ساختمان های دولتی و پادگان های ارتشی را تخلیه کنند.

شورشیان حوثی می گویند این فرقه شیعه زیدی در یمن همواره قربانی تبعیض بوده و حکومت این کشور با قدرت دادن به سنی های افراطی مانع از فعالیت آزاد آنان شده است.

دولت یمن از سال 2004 با شورشیان شیعه در شمال این کشور در نبرد بود تا این که در ماه اوت سال 2009 حمله بزرگ از سوی نیروهای دولتی باعث شد نهایتا بین دو طرف آتش بس اعلام شود.

بیش از 250 هزار نفر در این درگیری های شش ساله آواره شده اند.

در پی آتش بس، دولت یمن تحت فشار شدید دیپلماتیک کشورهای غربی قرار گرفت که هر چه سریع تر با شورشیان حوثی توافقنامه صلح منعقد کند چون آنها نگران بوده اند شبکه القاعده فعال در یمن از بی ثباتی در این کشور سوء استفاده کند.

دولت یمن همچنین در حال نبرد با جدایی طلبان در جنوب این کشور و شبه نظامیان طرفدار القاعده است.

آزادی زندانی ها

به گفته مقام های یمن شورشیان حوثی امروز (17 مارس)، این گروه از زندانیان را در استان صعده در شمال این کشور آزاد کردند.

صعده صحنه درگیری هایی بود که بیش از پنج سال میان شورشیان و نیروهای دولتی ادامه داشت. در این درگیری ها صدها نفر کشته شدند.

راجر هاردی، تحلیلگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید با توجه به عدم اعتمادی که میان دولت یمن و شورشیان حوثی وجود دارد، آتش بسی که برقرار شده، شکننده است.

در تحولی دیگر، وزیر کشور یمن گفته است تدابیر امنیتی در تاسیسات نفتی و ساحلی تشدید شده است تا از حملات انتقامجویانه پیکارجویان القاعده جلوگیری شود.

این خبر به دنبال حملات هوایی اعلام شده است که روز یکشنبه و دوشنبه (14 و 15 مارس)، علیه آنچه دولت یمن اهداف مربوط به القاعده توصیف کرده است، صورت گرفت.

مطالب مرتبط