محمدشریف همتزاده درگذشت

Image caption همتزاده سالهای زیادی از بیماری سرطان رنج می برد

محمدشریف همتزاده، از شخصیتهای شناخته شده سیاسی و مذهبی و رهبر معنوی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، که از بیماری طولانی رنج می‌برد، درگذشت.

وی در سال 2003 به بیماری سرطان گرفتار شد و در سال 2004 از راه گشتن بازماند. به گفته نزدیکانش طی روزهای اخیر وضع سلامت او بد شده بود و او بامداد چهارشنبه 17 مارس در سن 59 سالگی در منزلش فوت کرد.

منابع حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌گویند که رسم سوگواری و تدفین او بعد از ظهر چهارشنبه برگزار خواهد شد. امکان دارد جسم او در کنار قبر سعید عبدالله نوری، رهبر فقید حزب نهضت اسلامی، در گورستان "سرآسیای" شهر دوشنبه به خاک سپرده شود. ضمنا، عبدالله نوری نیز در ماه اوت سال 2006 درست در سن 59 سالگی درگذشت.

محمدشریف همتزاده سال 1951 در دهه غُندره سابق ناحیه سنگوار (فعلا طویلدره) تولد شد. وی در کنار تحصیل در مکتب محلی در نزد دانشمندان علوم اسلامی از صرف و نحو، فقه، تاریخ، فلسفه، منطق و دیگر علوم دینی تعلیم گرفته است.

وی از بنیادگذاران حزب نهضت اسلامی اتحاد شوروی در سال 1990 و عضو شورای راهبری آن بود. در کنفرانس مؤسسان شعبه تاجیکستانی این حزب که در ماه اکتبر سال 1990 در دهه "چارتوت" ناحیه "لنین" (فعلا "رودکی") برگزار شد، وی رهبر این حزب انتخاب شد.

وی در پایز سال 1991 با پیشنهاد سیید عبدالله نوری، رهبر فقید حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، در نخستین انجمن حزب نهضت اسلامی رهبر حزب انتخاب شد.

آقای همتزاده در آخر سال 1992 در پی سر زدن جنگ شهروندی در تاجیکستان به پاکستان هجرت کرد. وی در آن جا به عنوان معاون راهبر حرکت نهضت اسلامی تاجیکستان و اتحاد نیروهای مخالفان دولت انتخاب شد.

در این دوره وی همزمان در سالهای 1993-1997 در دانشگاه بین‌المللی پیشاور پاکستان در رشته حقوق تحصیل کرده و آن را باموفقیت به اتمام رسانده است.

محمدشریف همتزاده به طور مستقیم و فعالانه در مذاکرات صلح تاجیکان شرکت داشت و پس از امضای سازشنامه عمومی استقرار صلح و آشتی ملی در سال 1997 به حیث عضو کمیسیون آشتی ملی به تاجیکستان برگشت.

سالهای 1998 تا 2000 وی به حیث رئیس زیرکمیسیون حقوقی کمیسیون آشتی ملی در برقراری صلح و آشتی ملی خدمتهای ارزنده‌ای انجام داده است. بعد انجام فعالیت این کمیسیون ایشان مدتی به حیث سفیر دایر به سفارشات مخصوص وزارت امور خارجی تاجیکستان فعالیت داشت.

محمدشریف همتزاده دو دفعه وکیل مجلس نمایندگان انتخاب گردید و سال 2009 به نشان اعتراض بنا بر قبول شدن قانون "در باره آزادی وجدان و اتحادیه‌های دینی"، از اسناد بحث برنگیز، از وکالت مجلس دست کشید.

سال 2006 در انجمن غیرنوبتی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، پس از درگذشت مؤسس و رهبر فقید این حزب، سیید عبدالله نوری، همتزاده رهبر معنوی حزب انتخاب گردید. رئیس جمهوری تاجیکستان برای خدمتهای شایسته‌اش به او نشان “دوستی” را اعطا کرده است.

محمدشریف همتزاده به عنوان یک چهره سیاسی و حقوقی و فیلسوف و دانشمند علوم اسلامی، بخصوص به حیث یک فقیه سرشناس و ورزیده در داخل و خارج کشور معروف بود.

وی مؤلف دهها رساله، مقاله و تحقیقات علمی و کتابهای "در جستوجوی حقیقت"، "زندگی و آثار ابوحنیفه"، "عقیده امام ابوحنیفه"، "دیدگاه و مسائل"، "تعصب مذهبی عمل نامقبول"، "اسلام مخالف بسیارحزبی نیست"، "آداب دعا" و "احکام موسیقی و وناع" می‌باشد که از جانب دانشمندان وطنی و خارجی خیلی خوب پذیرفته شده‌اند.

محمدشریف همتزاده داننده خوب زبانهای فارسی، عربی، انگلیسی و روسی بود.