رسوایی جنسی متوجه اسقف نشین سابق پاپ شد

Image caption برای اولین بار شخصیت های ارشد کاتولیک قانون عزبیت را زیر سوال برده اند

رهبران کاتولیک در یک اسقف نشین آلمانی که سابق بر این پاپ بندیکت شانزدهم ریاست آن را بر عهده داشته است، روز پنجنشبه (18 مارس)، تشکیل جلسه می دهند و انتظار می رود در باره رسوایی ای گفتگو کنند که در مورد سوءاستفاده جنسی کودکان توسط کشیشان، جنجال بر انگیز شده است.

یکی از موارد سوء استفاده جنسی که پیش از این در خبرها منعکس شده است، در دهه 1970 و زمانی رخ داده که پاپ، اسقف اعظم مونیخ و فریزینگ بوده است.

گفته می شود پاپ از جزئیات نحوه رسیدگی به این موضوع بی اطلاع بوده است.

اما گزارشگر بی بی سی در امور مذهبی می گوید از زمانی که این رسوایی برملا شده، انگشت شماتت هرگز به این صورت مستقیما متوجه رهبری کلیسای کاتولیک نبوده است.

در حال حاضر پاپ بندیکت سرگرم تهیه نامه ای در واکنش به بحران کلیسای کاتولیک در ایرلند است. برخی از اعضای کلیسای کاتولیک ایرلند متهم شده اند در سوء استفاده جنسی از دانش آموزان مدارس وابسته به این کلیسا مشارکت داشته اند.

قرار است پاپ روز جمعه (19 مارس)، این نامه را امضا کند و بسیاری منتظرند، ببینند رهبر کاتولیک های جهان چه شیوه ای از برخورد را با سوءاستفاده کنندگان جنسی از کودکان مد نظر قرار داده است.

رسوایی هایی مشابه همچنین اخیرا در آلمان، اتریش و هلند افشا شده است.

در سال 2008 پاپ از قربانیان سوء استفاده های جنسی توسط کشیشان کلیسای کاتولیک در آمریکا رسما عذرخواهی کرد.

افشای سوءاستفاده جنسی از دانش‌آموزان مدارس وابسته به کلیسای کاتولیک، که از یک مدرسه فرقه یسوعی در برلین شروع شد، پیوسته دامنه‌ وسیع‌تری پیدا می‌کند.

هانس لانگدورفر، دبیر "کنفرانس اسقف‌های آلمان" در ماه فوریه به نشریه اشپیگل گفت: "این افشاگری‌ها چهره‌ سیاه کلیسا را نشان می‌دهد و ما را سخت متأثر می‌کند. ما تصمیم داریم با کل ماجرا به صورت باز و شفاف برخورد کنیم."

رسانه‌ها، شخصیت‌های سیاسی و به ویژه محافل انتقادی در کلیسای کاتولیک خواهان برخورد جدی مقامات کلیسا با شیوه‌ کار مدارس دینی شده‌اند.

رسوایی های متعدد

دیوید ویلی، گزارشگر بی بی سی می گوید در چهار دهه ای که از واتیکان گزارش ارسال می کرده، هرگز ندیده بود که بحرانی حیثیت و اعتبار رهبری کلیسای کاتولیک، با قدمت ترین نهاد بین المللی جهان، را تا این حد تحت فشار بگذارد.

در هفته های اخیر، پاپ بندیکت مجبور بوده است با اتهامات جدی علیه کلیسای کاتولیک دست و پنجه نرم کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید اکنون سابقه کاری رهبر کلیسای کاتولیک به عنوان اسقف اعظم مونیخ در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 بی رحمانه زیر ذره بین رسانه های بین المللی قرا رگرفته است.

رسانه ها می پرسند آیا پاپ بندیکت از سوء استفاده جنسی از کودکان در مدارس وابسته به کلیسای کاتولیک آلمان در مونیخ خبر داشته است؟

آنها می گویند اگر جواب به این سوال مثبت است، پس چرا او برای تنبیه و اخراج مقصران کاری نکرده و همچنین پلیس را خبر نکرده است؟

البته کلیسای کاتولیک در آلمان اذعان کرده است که مانند مواردی که در برخی دیگر از کلیساهای کاتولیک رخ داده است، بر این جرائم سرپوش گذاشته شده بود.

اما اگر پاسخ به این سوال منفی است، رسانه های بین المللی می گویند می توان در باره مجرب بودن پاپ برای عهده دار بودن چنین مسئولیتی شک کرد چون او حتی در زمانی که اسقف بوده، از اتفاقاتی که در حوزه اختیاراتش می افتاده، بی اطلاع بوده است.

دیوید ویلی، گزارشگر بی بی سی می گوید بدیهی است که با این وضعیت دستگاه ارتباط عمومی واتیکان سخت سرگرم کار شده است تا هر گونه انتقاد مستقیم از پاپ را دفع کند.

در همین حال، موضوع سوءاستفاده جنسی از کودکان توسط برخی از اعضای کلیسای کاتولیک که تا کنون سوژه ای ممنوعه تلقی می شده است، اکنون به بحثی داغ در میان کاتولیک های معمولی در بسیاری از کشورها بدل شده است.

همچنین برای اولین بار شخصیت های ارشد کاتولیک به طور علنی مطرح کرده اند که قانون عزبیت در کلیسای کاتولیک باید مورد بررسی قرار گیرد.

مطالب مرتبط