امضای سندها میان تاجیکستان و ترکمنستان

Image caption امامعلی رحمان و قربانگولی بیردی‌محمّدف در شهر دوشنبه با هم دیدار کردند

رئیس جمهوری ترکمنستان گفته است، که با وجود انتقادات زیاد در رسانه‌های خارجی کشورش دریاچه (کول) مصنوعی قراقم را خواهد ساخت.

قربانگولی بردی‌محمّدف، که روز پنج‌شنبه ‌18 مارس پس از دیدار با امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در یک نشست خبری در شهر دوشنبه صحبت می‌کرد، ضرورت این امر را بهبود بخشیدن به وضع محیط زیست و استفاده مؤثر از آب خواند.

به گفته آقای بردی‌محمّدف، در دوران شوروی آب در کشتزارها استفاده ‌شد‌ه به بیابان جاری می‌شد و منطقه‌های بزرگ به باتلاق و شوره‌زار مبدّل شده بودند.

رئیس جمهوری ترکمنستان تأکید کرد، که هم اکنون این کشور در چهارچوب کنوانسیون سازمان ملل در مورد مقابله با بیابانشوی از طریق بنیاد کانال و زهبور باتلاقها را خشک کرده و سطح نمک را در کشتزارها کاهش می‌دهد.

دولت ترکمنستان به این منظور برای احداث دریاچه بزرگ مصنوعی 500 ملیون دلار اختصاص داده است. این در حالیست، که قبلاً برخی از کارشناسان از این اقدام انتقاد کرده و گفته‌اند، که ساختمان این دریاچه مصنوعی مانع رسیدن منابع آب به دریاچه آرال می‌شود.

در همین حال، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، نیز مسائل آب منطقه را مطرح کرده و استفاده از منابع و زخایر طبیعی، از جمله منابع آب را حق قانونی تاجیکستان تلقّی کرد.

به گفته آقای رحمان، در حالی که تاجیکستان دارای ذخایر بزرگ انرژی آبی است، امّا در شش ماه پائیز و زمستان با کمبود شدید نیروی برق مواجه می‌شود.

همزمان، رئیس جمهوری تاجیکستان تأکید کرد، که کشورش به هنگام احداث نیروگاههای آبی منافع کشورهای منطقه را در نظر خواهد گرفت.

Image caption به قربانگولی بیردی‌محمّدف نشان درجه اوّل “اسماعیل سامانی” اعطا شد

در همین حال، نورسلطان نظربایف و اسلام کریمف، رؤسای جمهوری قزاقستان و ازبکستان، روز گذشته در شهر تاشکند ضمن صدور یک بیانیه مشترَک خواستار تحقیقات بین‌المللی طرح بنیاد نیروگاه "راغون" در تاجیکستان شده‌اند.

همچنین، آقای نظربایف گفته است، که قزاقستان و ازبکستان به ضمانت امنیت نیروگاههای آبی، که در کشورهای بالاآب رودخانه‌های موجود در منطقه آسیای مرکزی ساخته می‌شوند، نیاز دارند.

در نشست خبری رؤسای جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان موضوع نیروگاه "راغون" مطرح نشد. این دو کشور به گسترش همکاریهای متقابلا سودمند در بخشهای نقلیات، راههای هوایی، استخراج معادین نفت و گاز، انرژی، ترانزیت نیروی برق، جهانگردی، فرهنگی و ورزش تأکید کردند.

در جریان دیدار قربانگولی بیردی‌محمّدف از تاجیکستان میان این دو کشور 6 سند همکاری و یک بیانیه مشترَک رؤسای جمهوری ترکمنستان و تاجیکستان امضا شد.

جانبها در مورد برگزاری روزهای فرهنگی تاجیکستان در ترکمنستان و تدابیر مشابه فرهنگی در تاجیکستان توافق کرده‌اند.

در جریان دیدار رؤسای جمهوری این دو کشور وضع امنیتی در افغانستان و مبارزه مشترَک علیه موادّ مخدِّر و تروریسم مطرح شده و جانبها خواستار حلّ مسالمت‌آمیز قضیه افغانستان شده‌اند.

هچنین، جانبها تأکید کردند، که در هماهنگی با افغانستان از ترکمنستان توسط افغانستان به تاجیکستان راه اتومبیلرو، خطوط برق و لوله‌های گازرسانی بنیاد خواهد شد.

در پایان مذاکرات هیئتهای تاجیکستان و ترکمنستان به قربانگولی بیردی‌محمّدف برای خدمتهایش در گسترش روابط میان این دو کشور نشان درجه اوّل “اسماعیل سامانی” اعطا شد.

قرار است فردا رئیس جمهوری ترکمنستان برای شرکت در جشن رسمی نوروز به ناحیه دنغره، زادبوم پرزیدنت رحمان، سفر کند.

مطالب مرتبط