سفیر نیجریه از لیبی فراخوانده شد

معمر قذافی
Image caption آقای قذافی می گوید تقسیم نیجریه میان مسلمانان و مسیحیان به کشتار فرقه ای پایان می دهد

در پی پیشنهاد معمر قذافی، رهبر لیبی برای تقسیم نیجریه به دو کشور مسلمان نشین و مسیحی نشین، این کشور سفیر خود را از طرابلس فراخواند.

وزارت امورخارجه نیجریه در بیانیه ای اعلام کرد که سخنان آقای قذافی را غیرمسوولانه می داند.

این وزارتخانه اعلام کرد سفیر این کشور در لیبی برای پاره ای از مذاکرات اضطراری و در پاسخ به سخنان غیرمسوولانه آقای قذافی فراخوانده شده است.

یکی از سناتورهای نیجریه هم از آقای قذافی به عنوان "دیوانه" نام برده است.

سرهنگ قذافی به تازگی پیشنهاد داده است که برای پایان دادن به کشتارهای فرقه ای در نیجریه این کشور بین مسلمانان و مسیحیان تقسیم شود.

امسال صدها تن در جنگ میان پیروان دو دین در نیجریه کشته شده اند.

مسلمان ها که اکثریت را در نیجریه در اختیار دارند در نواحی شمالی این کشور ساکن هستند و بیشتر مسیحی ها در جنوب آن زندگی می کنند.

مجموعه پیچیده ای از اختلاف های سیاسی، اقتصادی و قومی عامل درگیری میان این دو گروه است.

آقای قذافی که تا چندی پیش ریاست اتحادیه آفریقا را برعهده داشت، در سخنانی با تقدیر از تقسیم هند در سال ۱۹۴۷ و استقلال پاکستان، این موضوع را الگوی مناسبی برای پایان دادن به تنش در نیجریه دانسته بود.

در پی استقلال پاکستان و درگیری بین هندوها و مسلمانان صدها هزار تن کشته شدند، ۱۲ میلیون نفر آواره شدند و به هزاران نفر تجاوز شد.

اقلیت ایگبو در جنوب نیجریه خواستار استقلال است و این موضوع در سال ۱۹۶۷ باعث به راه افتادن جنگ داخلی در این کشور شد که به مرگ بیشتر از یک میلیون نفر منجر شد.

مطالب مرتبط