نتانیاهو برای اعتمادسازی با فلسطینی ها اعلام آمادگی کرد

نتانیاهو
Image caption جزئیات پیشنهادهای آقای نتانیاهو اعلام نشده است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در تماس تلفنی با هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا تمهیداتی را برای اعتمادسازی و احیای گفتگوهای صلح با فلسطینی ها پیشنهاد کرده است.

جزئیات پیشنهاد آقای نتانیاهو اعلام نشده است ولی به گزارش دفتر او، این تمهیدات با هدف کمک به تلاش آمریکا برای از سرگیری روند صلح در خاورمیانه اتخاذ شده اند.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نیز بدون اعلام جزئیات این مکالمه گفت کشورش پیشنهادهای اسرائیل را بررسی می کند و به تماس با دو طرف ادامه خواهد داد.

آقای کراولی همچنین از سفر جورج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه به اسرائیل و مناطق فلسطینی در هفته آینده خبر داد.

آقای میچل قرار بود این هفته به اسرائیل سفر کند ولی در پی افزایش تنش میان دو کشور بر سر شهرک سازی جدید در بیت المقدس شرقی این سفر لغو شد.

در پی اعلام احداث واحدهای مسکونی جدید در بیت المقدس شرقی به وسیله اسرائیل و نارضایتی دولت اوباما از این تصمیم، خانم کلینتون جمعه پیش از آقای نتانیاهو خواسته بود با مجموعه ای از خواسته های آمریکا مانند توقف شهرک سازی در اراضی اشغالی موافقت کند و به انجام گفتگوهای سازنده با فلسطینی ها متعهد شود.

تماس تلفنی آقای نتانیاهو با خانم کلینتون یک روز پیش از شرکت او در اجلاس گروه چهارگانه خاورمیانه در مسکو با شرکت نمایندگان سازمان ملل متحد، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا انجام شد.

سرگئی لاورف، وزیرخارجه روسیه پیش تر گفته اجلاس مسکو در پی یافتن راه خروج از بن بست "خطرناک" کنونی در روند صلح است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی می گوید گفتگوی غیرمستقیم با اسرائیل در شرایطی که خبر احداث 1600 واحد مسکونی جدید در شهرک یهودی نشین رامات شلومو در بیت المقدس شرقی منتشر شده، سخت است.

'تصمیم لغو نشدنی'

روزنامه واشنگتن پست پیش تر به نقل از سفیر اسرائیل در واشنگتن نوشته بود آقای نتانیاهو قرار است به خانم کلینتون بگوید تصمیم اتخاذ شده برای شاخت واحدهای مسکونی جدید در بیت المقدس شرقی لغو نخواهد شد ولی اجرای آن به زودی صورت نخواهد گرفت.

تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته است تا توقف کامل شهرک سازی در سرزمین های اشغالی با اسرائیل به طور مستقیم گفتگو نخواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو در ماه نوامبر به خاطر فشار آمریکا اعلام کرد شهرک سازی در اراضی فلسطینی به مدت ده ماه متوقف خواهد شد.

این در حالی است که اسرائیل شهر بیت المقدس و محدوده آن را کاملا متعلق به خود می داند وآن را از این محدودیت مستثنی کرده است.

از زمان تصرف کرانه باختری و شرق بیت المقدس به وسیله اسرائیل در سال 1967، بیشتر از یکصد شهرک یهودی نشین در این مناطق ساخته شده و حدود نیم میلیون نفر در آنها ساکن شده اند.

احداث این شهرک ها بر خلاف قوانین بین المللی است ولی اسرائیل این موضوع را قبول ندارد.

مطالب مرتبط