مرد آمریکایی به کمک به حملات بمبئی اقرار کرد

دیوید هدلی
Image caption او در سال 2006 از داود گیلانی به دیوید هدلی تغییر نام داد

یک شهروند آمریکا در مقابل این اتهام که مسئول شناسایی اهداف در حملات سال 2008 به شهر بمبئی (مومبای) هند بود اقرار به گناه کرده است.

دیوید هدلی در جریان محاکمه اش در شهر شیکاگو همچنین اقرار کرد که برای حمله به یک روزنامه دانمارکی که کاریکاتور چاپ شده در آن باعث توهین به بعضی از مسلمانان شده بود، نقشه کشیده بود.

هدلی ابتدا این اتهامات را رد کرده بود اما برای نجات از مجازات مرگ یا اخراج به هند، پاکستان یا دانمارک، نظر خود را تغییر داد.

حملات ماه نوامبر 2008 در شهر مومبای بیش از 170 کشته به جا گذاشت.

اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا گفت دیوید هدلی اطلاعات ارزشمندی از فعالیت های تروریستی در اختیار مقام های دولت می گذارد.

دادستان ها گفتند آقای هدلی که یک پاکستانی-آمریکایی است پیش از حملات بمبئی برای شناسایی اهداف حمله، چندین سفر تجسسی به هند و دانمارک انجام داده بود.

براساس اسناد دادگاه او اطلاعات جمع آوری شده در آن سفر را به افرادی که با لشکر طیبه، یک گروه اسلامگرای مستقر در پاکستان، در تماس بودند منتقل کرد.

هدلی در ماه اکتبر توسط ماموران پلیس دایره تحقیقات آمریکا (اف بی آی) در فرودگاه شیکاگو هنگام عزیمت به فیلادلفیا دستگیر شد.

ادعا می شود که او به دادستان ها گفته است که از سال 2002 با لشکر طیبه همکاری داشته است.

به گفته دادستان ها متهم در سال 2006 پس از آنکه اعضای لشکر طیبه به او گفتند برای عملیات تجسسی به هند برود، نامش را از داود گیلانی به دیوید هدلی تغییر داد.

مطالب مرتبط