دختر اسامه بن لادن از ایران به سوریه رفت

عکس های مختلف از اسامه بن لادن، سرکرده گروه القاعده
Image caption اسامه بن لادن، رهبر القاعده، پس از سال ۲۰۰۱ و به دست گرفتن کنترل افغانستان توسط نیروهای بین المللی، در خفا زندگی می کند

اخبار رسانه های عربی زبان، از وارد شدن دختر اسامه بن لادن به سوریه پس از اقامت سه ماهه او در سفارت عربستان در تهران، حکایت دارد.

روزنامه شرق الاوسط، روز جمعه ۱۹ مارس (۲۸ اسفند) از سفر ایمان بن لادن، دختر ۱۷ ساله اسامه بن لادن، از ایران به سوریه خبر داد و نوشت که او برای تکمیل شدن مدارک قانونی خود، ناچار بوده است تا سه ماه در محل سفارت عربستان در تهران زندگی کند.

پیش تر و در دی ماه گذشته، خبر پناه گرفتن خانم بن لادن در سفارت عربستان در تهران منتشر شد.

در آن هنگام، ایمان بن لادن که ۱۷ سال دارد، به خبرنگاران گفته بود که از ساختمانی فرار کرده که در آن به همراه با چند نفر دیگر از اعضای خانواده اسامه بن لادن تحت بازداشت خانگی قرار داشته است.

با انتشار این اخبار و پس از آن که ایران اذعان کرد که دختر اسامه بن لادن در تهران است، عربستان سعودی از ایران خواست تا به ایمان بن لادن اجازه دهد از این کشور خارج شود.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان، در اواسط دی ماه گفت که دولت او برای آزادی دختر رهبر فراری القاعده، در حال مذاکره با ایران است.

همزمان با سخنان سعود الفیضل، روزنامه الشرق الاوسط نوشت که ایمان و پنج تن از خواهران و برادران او از سال ۲۰۰۱ در ایران تحت بازداشت خانگی بوده اند.

این روزنامه که متعلق به یکی از عموزاده های سعود الفیصل است، نوشت سفارت عربستان مجوز سفر را برای ایمان بن لادن صادر کرده تا او بتواند به عربستان سعودی برگردد.

این روزنامه همچنین به نقل از زینه بن لادن، همسر عمر، چهارمین پسر بن لادن نوشت که فرزندان بن لادن و خیریه، همسر او در یک مجتمع مسکونی در اطراف تهران زندگی می کنند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به این اخبار (۱۳ دی ۸۸) گفت "معلوم نیست" دختر اسامه بن لادن چطور خود را به تهران رسانده، اما اگر مدارک لازم برای سفر را داشته باشد، می تواند ایران را ترک کند.

اسامه بن لادن که مظنون و متهم اصلی حملات یازدهم سپتامبر و چند حمله دیگر است، در یک خانواده ثروتمند سعودی متولد شد اما در سال ۱۹۹۱ به دلیل فعالیت هایی که علیه دولت عربستان داشت، از این کشور اخراج شد.

رهبر شبکه القاعده که تحت تعقیب نیروهای اطلاعاتی تعدادی از کشورهای جهان است، نوزده فرزند از چند همسر خود دارد که نیمی از آنان هم اکنون در عربستان و سوریه زندگی می کنند.

مطالب مرتبط