ادامه مقاومت نتانیاهو در برابر فشارهای بین المللی

بنیامین نتانیاهو - بان کی مون
Image caption آقای بان محاصره غزه را غیرسازنده توصیف کرد

علیرغم فشارهای بین المللی، نخست وزیر اسرائیل دادن هرگونه امتیازی بر سر ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در بین المقدس شرقی را رد کرده است.

آقای نتانیاهو گفت او برای رفع هر گونه ابهام از این موضوع برای هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پیامی کتبی فرستاده است.

او ساعاتی پیش از عزیمت به سوی آمریکا برای سخنرانی در نشست گروه "آیپک" - یک گروه قدرتمند طرفدار اسرائیل در آمریکا - اظهار نظر می کرد.

از او دعوت شده است در این سفر با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند که می تواند نشانه ای از تلاش برای بهبود روابط باشد.

تنش میان دو کشور از زمان اعلام تصمیم اسرائیل برای ساخت 1600 خانه تازه در بیت المقدس شرقی، که از 1967 تحت اشغال اسرائیل بوده است، بالا گرفت. این تصمیم علیرغم تلاش آمریکا برای راه افتادن مجدد گفتگوهای صلح خاورمیانه اتخاذ شد.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید مانع اصلی برای آغاز این مذاکرات مخالفت فلسطینیان با ادامه شهرک سازی برای یهودیان در بیت المقدس شرقی است.

دعوت از آقای نتانیاهو به کاخ سفید توسط جورج میچل فرستاده ویژه آمریکا در امور خاور میانه انجام شد. او روز یکشنبه در بیت المقدس با نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد.

آقای میچل قرار بود هفته گذشته به اسرائیل سفر کند ولی در پی افزایش تنش میان دو کشور این سفر معلق شده بود.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه همچنین با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل دیدار کرد. آقای بان سرگرم انجام بازدیدی دو روزه از منطقه است.

ادامه سرکشی

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه کابینه گفت: "تا جایی که به ما مربوط می شود، ساخت و ساز در بیت المقدس مثل ساخت و ساز در تل آویو است."

اما او گفت که اسرائیل مایل است ابعاد مذاکرات غیرمستقیم با فلسطینی ها به میانجیگیری آقای میچل را گسترش دهد.

جزئیات پیشنهاد آقای نتانیاهو علنی نشده است اما مقام ها می گویند که یک جزء آن توافق برای بحث درباره همه مسائل باقی مانده از جمله آینده بیت المقدس، مساله مرزها، شهرک ها و پناهندگان فلسطینی است.

به گزارش آژانس خبری فرانس پرس، اظهارات نخست وزیر اسرائیل بلافاصله از سوی محمود عباس رئیس دولت مناطق فلسطینی تقبیح شد چرا که به گفته او کمکی به تلاش ها برای از سر گیری گفتگوهای صلح نمی کند.

آقای عباس همچنین قتل اخیر چهار فلسطینی در کرانه باختری توسط نظامیان اسرائیلی را محکوم کرد.

پیشتر بان کی مون در سفر به منطقه گفته بود که تمام فعالیت های خانه سازی برای یهودیان در سرزمین های اشغالی فلسطینیان غیرقانونی است و باید متوقف شود.

بان کی مون، از فلسطینیان و اسرائیلی ها خواست گفتگوهای صلح را از سرگیرند و صمیمیت و انعطاف پذیری نشان دهند.

آقای بان یک بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد که موضع سازمان ملل متحد این است که بیت المقدس باید پایتخت اسرائیل و نیز کشور آینده فلسطینیان باشد.

مطالب مرتبط