ابراز ناراحتی شدید دبیرکل سازمان ملل از رنج مردم غزه

بان کی مون
Image caption بان کی مون در غزه

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به شدت از محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل انتقاد کرده و گفته است محاصره مذکور موجب رنج و عذاب غیرقابل قبول ساکنان این منطقه شده است.

او در جریان سفری کوتاه مدت به این بخش از اراضی فلسطینی و در حین دیدن از بخشی از غزه که به دلیل حملات سنگین چهارده ماه پیش اسرائیل تخریب شده، خطاب به مردم غزه گفت "ما در کنار شما ایستاده ایم."

بازسازی نواحی تخریب شده در غزه به دلیل کمبود مصالح ساختمانی ناشی از سه سال محاصره اقتصادی، تقریبا غیرممکن بوده است.

سفر دبیرکل سازمان ملل به خاورمیانه در حالی انجام گرفته است که اسرائیل اخیرا اعلام کرد قصد دارد شهرک های یهودی نشین در بیت المقدس شرقی را گسترش دهد. این تصمیم باعث بالا گرفتن تنش در منطقه شده است.

آقای بان روز یکشنبه (21 مارس)، در غزه گفت خانواده های ساکن این منطقه در تحت شرایطی "غیرقابل قبول زندگی می کنند و این وضعیت نمی تواند به همین منوال ادامه داشته باشد."

آقای بان سال پیش نیز از غزه دیدن کرده بود.

دبیرکل سازمان ملل گفت از این که می بیند از سفری که سال گذشته به غزه داشته تا کنون خرابی ها ترمیم نشده اند چون تحریم های مانع از انجام بازسازی شده است، "ناراحت" است.

محاصره اقتصادی نوار غزه اجازه نداده است سازمان ملل طرح های ساختمان سازی خود را اجرا کند اما آقای بان قول داد این سازمان به امدادرسانی در غزه ادامه دهد.

دبیرکل سازمان ملل امروز گفت: "پیام من به مردم غزه این است: تا زمانی که شما این تجربه دشوار را پشت سر بگذارید، سازمان ملل در کنار شماست."

از جمله انتقادهایی که آقای بان در مورد سیاست محاصره غزه توسط اسرائیل مطرح کرده این بوده است که این اقدام تاثیر منفی دارد چون از تجارت مشروع جلوگیری می کند و غزه ای ها را ترغیب می کند قاچاق کالا کنند و به اقدامات افراطی روی آورند.

دبیرکل سازمان ملل از مردم غزه مصرانه خواست "روش های صلح آمیز، اتحاد فلسطینی ها و مشروعیت بین المللی را انتخاب کنند."

او همچنین خواستار تعویض زندانی های فلسطینی با گلعاد شالیط، سرجوخه اسرائیلی که از سال 2006 در اسارت پیکارجویان فلسطینی بوده است، شد.

آقای بان در راستای تلاش ها برای از سرگیری روند صلح برای دو روز به منطقه سفر کرده است. او قرار است پیش از ورود جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا به خاورمیانه، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در این باره دیدار و گفت و گو کند.

آقای میچل امروز به خاورمیانه سفر می کند تا تلاش کند مذاکرات غیرمستقیم میان فلسطینی ها و اسرائیل به مرحله اجرا درآید.

آقای نتانیاهو قرار است روز یکشنبه (21 مارس)، به ایالات متحده سفر کند و انتظار می رود که او با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و احتمالا باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور ملاقات داشته باشد.

درگیری ها

تلاش ها برای از سرگیری روند مذاکرات صلح در حالی ادامه دارد که خشونت ها جان دو فلسطینی را گرفته است.

نیروهای اسرائیلی می گویند که آنها تلاش داشته اند سربازی را چاقو بزنند که هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شده اند.

این اتفاق در روستایی در نزدیکی نابلس در کرانه غربی روی داد و شاهدان می گویند نیروهای اسرائیلی برای متوقف کردن درگیری ها میان فلسطینی ها و شهرک نشین های یهودی وارد این روستا شده بودند.

مرگ این دو جوان فلسطینی آمار تلفات فلسطینیان در اراضی اشغالی در دو روز گذشته را به چهار نفر رساند.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه گفته بود که نگرانی های امنیتی اسرائیل درباره چالش هایی که از سوی حماس متوجه این کشور است، درک می کند.

آقای بان روز شنبه پس از ملاقات با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل به خبرنگاران گفت که محاصره غزه توسط اسرائیل سختی های غیر قابل قبولی را به مردم این منطقه تحمیل کرده و باعث شدت گرفتن افراط گرایی می شود.

شیمون پرز در این دیدار بر آمادگی کشورش برای مذاکرات صلح تاکید کرد و از فلسطینیان خواست تا در این روند وقفه ای ایجاد نکنند.

آقای بان همچنین در جریان سفر خود گفته است که جامعه جهانی "به شدت" از تلاش های فلسطینیان برای تشکیل یک کشور حمایت می کنند.

دبیرکل سازمان ملل در سفر حود به مناطق فلسطینی با سالم فیاض، نخست وزیر دولت خودگردان فلسطینی دیدار کرده است.

مطالب مرتبط