بازدید بوش و کلینتون از هائیتی

ویرانی
Image caption زلزله هائیتی ویرانی گسترده ای به بار آورد

جورج بوش و بیل کلینتون رؤسای جمهوری سابق آمریکا که برای جمع آوری کمک های مالی برای هائیتی تلاش می کنند سرگرم بازدید از آنجا هستند.

آنها از پورتوپرنس پایتخت هائیتی که به شدت آسیب دیده است دیدن کرده اند و درحال ملاقات با رنه پروال رئیس جمهور آن کشور هستند.

این دو همچنین از اردوگاه های بی جاشدگان که یک میلیون و 300 هزار نفر در آنها زندگی می کنند بازدید خواهند کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پس از زلزله 12 ژانویه که باعث مرگ حداقل 220 هزار نفر شد، از جورج بوش و بیل کلینتون خواست تلاش برای جمع آوری کمک در آمریکا برای هائیتی را هدایت کنند.

کانون آن زلزله هفت درجه ای در نزدیکی پورتوپرنس بود که باعث ویرانی گسترده خانه ها، ساختمان های تجاری و دولتی، مدارس، جاده ها و پل ها شد.

اکنون بسیاری از بازماندگان در پناهگاه های موقتی که با عجله ایجاد شده زندگی می کنند و با خطر رانش زمین یا سیل در فصل بارانی که به زودی فرا می رسد روبرو هستند.

رؤسای جمهوری سابق آمریکا خواستار کمک مالی برای تامین غذا، آب، سرپناه و تدارکات پزشکی برای نیازمندان هستند.

آنها با تشکیل "صندوق هائیتیِ کلینتون بوش" می خواهند کمک های سراسر جهان را به مردم هائیتی برسانند.

این صندوق تاکنون 37 میلیون دلار از 200 هزار نفر دریافت کرده است. آقای اوباما نیز 200 هزار دلار از جایزه صلح نوبل خود را به این صندوق اعطا کرده است.

مقام ها گفته اند که 11 میلیارد و 500 میلیون دلار برای بازسازی این کشور لازم است و انتظار می رود در کنفرانس اهداکنندگان در روز 31 مارس در نیویورک برای این مبلغ درخواست بدهند.

"بانک توسعه کشورهای آمریکا" 479 میلیون دلار وام به هائیتی را بخشیده است و اتحادیه اروپا نیز قول اعطای یک میلیارد و 350 میلیون دلار کمک برای توسعه را داده است.

مطالب مرتبط