به روز شده:  19:35 گرينويچ - سه شنبه 23 مارس 2010 - 03 فروردین 1389

گوگل به سانسور اینترنت در چین پایان می دهد

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جوینده همیشه یابنده نیست . به ویژه اگر در کشوری مانند چین زندگی کنید و جستجویتان اینترنتی باشد .
دولت این کشور از مدتها پیش دسترسی کاربران اینترنت را به بعضی اطلاعات و سایت ها محدود کرده و با داشتن قوانین سختگیرانه، پلیس اینترنتی و فیلترینگ قوی ، سعی دارد فضای مجازی را تحت کنترل نگه دارد.
قانونی که تا حالا سایت جستجوی گوگل هم تابعش بود اما به نظر می رسد وضعیت تغییر کرده.

به ویژه برای آن دسته از 350 میلیون کاربر اینترنتی در چین که برای جستجو در اینترنت به سراغ صفحه اینترنتی گوگل در این کشور می رفتند

" اگر آدرس اینترنتی گوگل در چین را تایپ کنید ، شما را مستقیما به گوگل هنگ کنگ می فرستد و این سایت بر خلاف قبلی ، نتایج جستجو را سانسور نمی کند و امکان دسترسی به آنچه محدود شده بود ، را فراهم می کند "

این دسته گل در جلوی در ورودی ساختمان گوگل در پکن می تواند نشانه خشنودی بخشی از کاربران اینترنتی چین از تصمیم غول موتورهای جستجو باشد ، اگر چه که دولت چین، تصمیم جدید گوگل را بیشتر دست گل به آب دادن می داند . مقامات چینی می گویند که این کار شرکت آمریکایی قراردادی نوشته شده را زیرپا گذاشته و هشدار داده اند که ادامه آن می تواند پایان کار گوگل در این کشور باشد.

"مورد گوگل ، تاثیری بر وجهه چین در جامعه بین المللی نخواهد داشت ، مگر اینکه کسی بخواهد با استفاده از این موضوع داستان پردازی کند . این مساله به گوگل ضرر می زند نه به چین "

پایان گوگل در چین ، تهدیدی بود که چندی پیش از سوی این شرکت هم مطرح شده بود آن زمان که گوگل می گفت هکرهای چینی ، این سایت را نشانه رفته اند و از دولت این کشور می خواست تا برای مقابله با آن کاری کند .

مساله ای که از دنیای اینترنت فراتر رفت و روابط پکن - واشنگتن را هم تحت تاثیر قرار داد هر چند چینی ها می گویند که اختلاف اینبار با گوگل بر روابطشان با آمریکا تاثیری نخواهد داشت .
اما در نهایت ، کشمکش غولها به کجا می کشد و گوگل برای چه مدت اینترنت بی سانسور را به بازار پر سود چین ترجیح می دهد ؟

این سوالیست که جوابش را فعلا باید در جایی غیر از اینترنت جستجو کرد .

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.