بریتانیا یک دیپلمات اسرائیلی را اخراج کرد

دیوید میلیبند
Image caption آقای میلیبند جعل گذرنامه های بریتانیایی را توهین به کشور خواند

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا در پارلمان این کشور اعلام کرد که دولت بریتانیا یک عضو سفارت اسرائیل در لندن را اخراج کرده است.

این اقدام در ارتباط با سوء استفاده اسرائیل از گذرنامه های بریتانیایی در جریان قتل یک مقام بلندپایه حماس در دوبی است.

دیوید میلیبند گفت دلایل قانع کننده ای برای مسئول شناختن اسرائیل در سوء استفاده از گذرنامه های بریتانیایی وجود دارد.

سفیر اسرائیل در لندن، تاسف دولت متبوع خود از اقدام بریتانیا را اعلام کرد.

محمود المبحوح در ژانویه سال جاری میلادی در دوبی به قتل رسید.

ماه گذشته دیوید میلیبند جعل گذرنامه های بریتانیایی را توهین به این کشور خوانده و قول داده بود جزئیات ماجرا را روشن کند.

جرمی بوئن گزارشگر بی بی سی در امور خاورمیانه می گوید اخذ تصمیم اخراج دیپلمات اسرائیلی توسط دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا پس از آن بود که نهاد بریتانیایی تحقیق در باره جنایات سازمان یافته جدی، شواهدی را ارائه داد که حاکی از جعل گذرنامه های بریتانیایی توسط اسرائیل بود.

خبرنگار بی بی سی می افزاید اخراج دیپلمات اسرائیلی یک پیام جدی به اسرائیل در مورد عدم تایید اقدام این کشور و خشم بریتانیا از سوء استفاده از گذرنامه های بریتانیایی است.

منابع آگاه می گویند بریتانیا شواهدی که نشان دهد موساد، سرویس اطلاعاتی اسرائیل در قتل محمود المبحوح در دوبی دست داشته در اختیار ندارد ولی مقامات دوبی می گویند مدارکی در اختیار دارند که نشان می دهد عوامل موساد، مقام حماس را به قتل رسانده اند.

پس از افشای ماجرای جعل گذرنامه های بریتانیایی، وزارت امور خارجه بریتانیا از سفیر اسرائیل در لندن دعوت کرد با حضور در جلسه ای درباره استفاده از گذرنامه های جعلی بریتانیایی توسط کسانی که ظن آن می رود در قتل یکی از رهبران حماس در دوبی دست داشته اند، توضیح دهد.

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به این اتهامات ضمن آن که گفته بود مدرکی دال بر دخالت موساد در مرگ عضو حماس در دوبی وجود ندارد، این مساله را که اسرائیل در این کار دست نداشته، رد نکرده و گفته بود کشورش در مورد چنین مسایلی سیاست ابهام را در پیش می گیرد.

محمود المبحوح، از بنیانگذاران گردان شهدای عزالدین قسام، شاخه نظامی حماس بیستم ژانویه امسال در دوبی کشته شد.

حماس می گوید آقای المبحوح توسط شوک قوی الکتریکی به مغز، به قتل رسیده و همچنین آثار خفه کردن روی گردن او مشهود بوده است.

روابط اسرائیل و بریتانیا از چندی قبل با مشکلاتی مواجه بوده است که از جمله دلایل آن ناخشنودی اسرائیل از تلاش دادگاه های انگلستان برای صدور حکم جلب مقام های ارشد اسرائیلی بر سر اتهام مشارکت در جنایات جنگی غزه است.

تحقیقات فرانسه در باره استفاده از گذرنامه های جعلی

در همین حال دادستان فرانسه اعلام کرده که تحقیق در باره استفاده از چهار گذرنامه جعلی فرانسوی در جریان قتل محمود المبحوح رسما در فرانسه شروع شده است.

دادستان فرانسه افزود که از تاریخ 12 مارس تحقیقات مقدماتی در باره جعل گذرنامه های فرانسوی آغاز شده بود.

پلیس دوبی اسرائیل را متهم کرده است که عوامل خود را برای قتل محمود المبحوح در تاریخ 19 ژانویه به دوبی اعزام داشته بود.

پلیس دوبی حکم جلب 26 نفر را که به گفته پلیس دوبی دارای گذرنامه های فرانسوی، استرالیایی، بریتانیایی و ایرلندی هستند، صادر کرده است.

مطالب مرتبط