یادداشت اعتراضی تاجیکستان به ازبکستان

Image caption طی دو ماه گذشته حدود 1000 واگون حامل کالاهای مختلف نمی‌توانند از قلمرو ازبکستان به تاجیکستان وارد شوند

وزارت امور خارجه تاجیکستان توسط سفیر ازبکستان در تاجیکستان به این کشور همسایه یک یادداشت اعتراضی ارائه کرده است.

این یادداشت در رابطه با واگونهای قطارهای باربری تاجیکستان است که در قلمرو ازبکستان متوقف شده اند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان، طی دو ماه گذشته حدود 1000 واگون حامل کالاهای مختلف نمی‌توانند از این کشور به تاجیکستان وارد شوند.

یادداشت وزارت امور خارجه تاجیکستان به دولت ازبکستان روز دوشنبه 22 مارس به شاه قاسم شایه اسلامف، سفیر این کشور در شهر دوشنبه سپرده شده است.

دولت نذری، سخنگوی وزارت خارجه تاجیکستان، می‌گوید این واگونها عمدتا حامل موادّی مهم برای رشد اقتصادی تاجیکستان و افغانستان هستند.

وی در این باره گفت: "این واگونها عمدتا حامل فنّ آوریهایی برای افغانستان است و گل‌خاک (گلینازیام)، که برای فعالیّت کارخانه آلومینیوم تاجیکستان ضروریست. از جمله، برخی از تکنولوژیها، از جمله بلدوزر برای ساختمان نیروگاه "راغون" شامل بار این واگونها است. از سوی دیگر، در این واگونها موادّ سوختی هست، که برای کارهای کشاورزی لازم است."

آقای نذری در باره سبب تأخیر دوماهه واگونهای تاجیکستان ابراز نظر نکرد و تنها گفت، که "سندهایی وجود دارد و بر اساس این دلایل ما یادداشتی به آنها ارائه کردیم و درخواست کردیم، که مشکل را حل کنند."

در همین حال، کارشناسان تاجیک می‌گویند دولت ازبکستان برای ترانزیت واگونهای تاجیکستان از قلمرو خود را برای آن دچار مشکل کرده است، که از این راه به دولت تاجیکستان فشار وارد کند.

پرویز ملّاجانف، کارشناس تاجیک، در این باره گفت، که این امر یک واکنش سیاسیست در پی اعلام بانک جهانی در باره شرکتش در بازرسی فنّی نیروگاه "راغون".

ولی شاه قاسم شاه اسلامف، سفیر ازبکستان در تاجیکستان، گفت که یادداشت اعتراضی را به تاشکند فرستاده، ولی تا حال جوابی دریافت نکرده است.

وی در پاسخ به این سؤال، که به چه دلیل واگونهای تاجیکستان در قلمرو کشورش تأخیر کرده‌اند گفت که "احتمال دارد این امر به زیاد بودن ترافیک (آمد و شد) قطارها در سمت افغانستان مربوط باشد."

در حالی که هنوز زیان وارده از تأخیر واگونهای تاجیکستان از ازبکستان حساب نشده است، ولی کارشناسان می‌گویند افزایش قیمت کالاها در بازارها امکان دارد با این قضیه مرتبط باشد.