قول آمریکا برای کمک به مبارزه با مواد مخدر در مکزیک

سوزاندن مواد اعتیادآور در مکزیک
Image caption مقام های مکزیکی می گویند دولت آمریکا باید به مشکل مصرف مواد مخدر رسیدگی کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا قول حمایت گسترده تر از مکزیک در مبارزه آن کشور با کارتل های مواد مخدر را داده است.

او که همراه یک هیات بلندپایه در مکزیک به سر می برد گفت که آمریکا برای کاستن از میزان تقاضا برای مواد اعتیادآور و جریان سود و سلاح به مکزیک بیشتر تلاش خواهد کرد.

خانم کلینتون گفت که گروه های تبهکار "با دولت های هر دو کشور" می جنگند و افزود که تلاشی گسترده تر با هدف رسیدگی به مشکلات اجتماعی که به تجارت مواد اعتیادآور دامن می زند انجام خواهد شد.

ده روز پیش سه نفر که با کنسولگری آمریکا در مکزیک ارتباط داشتند کشته شدند. علت این قتل ها معلوم نیست اما پلیس آمریکا هفته پیش تعدادی از اعضای یک گروه تبهکار که مظنون به دست داشتن در این جنایت است را در تگزاس دستگیر کرد.

مباحثات مقام های دو کشور طی این سفر یک روزه حول ابتکار عمل موسوم به "مریدا" خواهد گشت که یک طرح یک میلیارد و 600 میلیون دلاری آمریکا با هدف مبارزه با کارتل های مواد مخدر است.

بخش اعظم صندوق "ابتکار عمل مریدا" به مکزیک اختصاص داده می شود و بقیه آن به دیگر کشورهای آمریکای مرکزی می رسد.

خانم کلینتون گفت: "این دستور کار تازه تمرکز ما را از مختل کردن گروه های قاچاق مواد فراتر می برد" تا شامل "تقویت نهادها، ایجاد یک مرز مدرن قرن 21امی، و ساختن شهرهای سرزنده و مقاوم شود."

او افزود سیر نزولی اخیر در رشد اقتصادی، در زمینه استخدام افراد جوان به قاچاقچیان کمک کرده است.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا، مایک مالن رئیس ستاد مشترک ارتش، و جنت ناپولیتانو وزیر امنیت کشور از اعضای هیات آمریکایی هستند.

خانم کلینتون در پایان این سفر قرار است با فلیپه کالدرون رئیس جمهوری مکزیک دیدار کند.

این سفر یک سال پس از آن انجام می شود که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قول داد در نبرد با مواد اعتیادآور "شریک کامل" مکزیک باشد.

از سال 2006 تاکنون 18 هزار نفر قربانی خشونت های مرتبط با مواد مخدر در مکزیک شده اند.

مطالب مرتبط